28 Eylül 2022 Çarşamba Saat 07:55
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rus İşgalinde 21 gün direnen Of'lu Şehid Ve Gazilerimiz adına Şehidler Anıtı yapımına karar verildi
16 Haziran 2016 Perşembe Saat 05:25
1. Dünya savaşında Almanların hilesi ile savaşa sokulduktan sonra Rize işgal edilir, Rizede direnişle karşılaşmayan Rus kuvvetleri Of üzerine yürür, Burada hiç ummadıkları bir direnişle karşılaşırlar

NİHAYET MİLLİ MÜCADELEDE İLK KURUŞUNUN ATILDIĞI OF DİRENİŞİ ANITI YAPILIYOR

Rusların Trabzon’u işgalinin (1916) 100. yılında işgali yaşatacak bir adım atılıyor. 

Of Belediye Meclisi tarafından gündeme alınan ve Rus İşgaline karşı direnişi simgeleştiren Şehitler Anıtı Büyükşehir Belediye meclisinden onay aldı.

Of Belediye Başkanı Salim Sarıalioğlu, “1916 yılında Rus işgali karşısında 21 günlük bir direniş sergileyen atalarımızı anmak boynumuzun borcudur. Bu anıt bu şehitlerimizin direnişini simgeleyecek. O 21 günlük direniş bölge halkı için çok önemlidir. Öncelikle Devasa Rus kuvvetleri, Of'lu sivil halkın basit silahlarına karşı durmak, bazı yerlerde gerilemek zorunda kalmıştı. Ayrıca bu 21 gün sayesinde halk muhacirlik için hazırlıklar yapılabilmiş ve zaman kazanılmıştır.” dedi.


 Dün Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde Of ilçesinde yapılacak ‘Şehitler Anıtı’ müzakere edildi. Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’ndan Kültür Araştırma Kuruluna sevk edilen anıtla ilgili kurulun raporu dün Büyükşehir Belediye Meclisinde okundu. Anıtla ilgili “Kurtuluş Savaşı’nda yapılan direniş" ibaresi ‘Rus işgalinde (1916) yapılan direniş’ olarak değiştirilmesi dikkat çekti.


Of Belediye Başkanı Salih Salim Sarıalioğlu, “Bu konuyu Of Belediye Meclisimiz gündeme getirmiştir. 100. yıla denk gelmesi iyi bir tevafuk olmuştur. Kurtuluş Savaşı öncesinde 1916’da Of’ta ve bölgede yaşanan Rus işgaline karşı 21 gün süren bir direniş yapıldı. Bu anıt bunu simgeleyen bir anıt olacak. O 21 günlük direniş bölge halkı için çok önemlidir. Bu 21 gün sayesinde muhacirlik için gerekli hazırlıklar yapılmış ve zaman kazanılmıştır. 


Ayrıca devlet binalarındaki arşiv ve değerli belge niteliğindeki belgelerin taşınması da sağlanmıştır. Şehitler Anıtı’nın yapımını da İstanbul’daki Of Hayrat Derneğimiz üstlenmiştir.” dedi. Komisyonun meclise sunduğu rapor şu şekilde: “Of Belediyesi Meclisi kararı üzerinde yapılan istişare sonrasında Of ve çevresinde yaklaşık 2 bin şehit verilen direniş hareketinin Kurtuluş Savaşı öncesinde 1916’da Rus işgali sırasında yaşanmıştır. 


Bu nedenle Meclis kararındaki ‘Kurtuluş Savaşı’ ibaresinin ‘Rus İşgali (1916)’ şeklinde düzeltilmesi gerekir. Söz konusu meclis kararında geçen ‘Şehitlik Anıtı’ ibaresini yerine ‘Şehitler Anıtı’ ibaresinin kullanılması daha doğru olacağı kanaatine varılmıştır. Zira anıt şehitlik adına değil, şehitler adına ve onları temsil etmek üzere yapılmaktadır.”


KURULUN ÖNERİSİ


Anıt kaidesine yazılacak metinde Kültür Kurulunun önerisi ise şu şekilde oldu: “10 Şubat 1916’da Fındıklı kıyılarına çıkarma yapanın Rus işgal kuvvetleri 8 Mart’ta Rize’yi işgal etti. Rize’den Of istikametine doğru saldırı ve işgal girişimlerini sürdüren Rus Ordusu, hemen her vadinin hâkim sırtlarında oluşturulan Türk savunma mevzilerinden ciddi direnişle karşılaştılar. Sarıkamış Savaşı nedeniyle asker sayısı ciddi şekilde azalmış olan Türk kuvvetlerinin işgal ve ilerlemesine karşı en ciddi katkı yörenin eli silah tutan yurtseverleri tarafından sağlanmıştır. Türk savunma birliklerine göre hem asker hem silah açısından büyük üstünlüğe sahip Rus Ordusu, Baltacı ve Solaklı Dereleri vadi boylarında ciddi bir direniş ile karşılaştı. İyidere Solaklı ve Baltacı Derelerinde yapılan 21 günlük direniş sonucunda Of, 26 Mart 1916’da Rus işgaline uğradı. 


Tarih bu savunmayı şu şekilde kayda geçirdi: ‘Bu anda Of’un eli silah tutan bütün erkekleri ileriye atılmış, ilerleyen düşmana karşı bir cephe tutarak çetin bir savaşa girişmişlerdi. Amansız Rus saldırıları karşısında o vakte kadar cepheye ekmek yetiştirmekte meşgul olan kadınlar, artık savaş hattına kadar girmeye mecbur oldular. Savaşan erkeklerin bir kısmının yaralanması bir kısmının da şehit olması üzerine Oflu kadınlar ateşe atıldılar. 

Cepheyi takviye edip ereklerin boşalan yerlerini doldurmak için tereddüt etmeden ileriye atıldılar. Sabaha kadar süren çarpışmanın ardından doğan güneşin ilk ışıkları, Oflu kadınların temiz alınlarını, düşman kurşunu ile delinip mübarek kanlarıyla ıslanan kahramanlarını selamlıyordu.’”

Haber: Aydın GELLECİ

DİPNOT: Admin
Trabzonlular, Of'lular ahde vefalıdır. Bir asırdır 1. Dünya savaşı sırasında yaşadığımız işgali tarih kitapları genişçe yazmadı, İşgal edilen ve 1917 devrimi sonrası Türkiyeden çekilen Ruslarla derin dostluklarımız kuruldu.
Atatürk tarafından başlatılan Milli Mücadelede silah ve mühimmatları Yeni Rus yönetimi bize hibe etmişti, Milli mücadele Rus silahları ile kazanılmıştı.
Şimdi Rusya ile aramızdaki kriz bahanesiyle birileri RT. Erdoğana yaranmak için olduğunu sanıyorum böyle bir işe giriştiler.
 
Tarihi objektif yazmayanlar daima kaybetmeye mahkümdurlar.
Almanların tezgahına gelerek karadenize açılan Yavuz ve Midilli gemilerimizin Rus limanlarını bombalaması ile savaşa sokulduk, Ruslarda tepki olarak Topraklarımızı işgale başladı, Of'ta karşılaştıkları direniş morallerini bozdu Trabzonda kaldılar. Ve 1917 Lenin devrimi ile sessiz sedasız işgale son vererek ülkemizi terk ettiler.
Tarihçi Dr. Haşim Albayrak, Doç Dr. Hanefi Bostan Sp Genel başkan yrd. Muhittin Yıldırım ile Of yaylalarında Yukarı köylerde yaşı 80'in üzerinde 102 yaşına kadar bulduğumuz yaşlı vatandaşlarımızla konuştuk.
Bütün konuştuğumuz vatandaşlarımız Kendileri yaşadıklarını, Aile içinde konuşulanlardan bildikleri şuydu.
İşgalde Ruslar bize hiç kötülük yapmadı, Yol, Köprü, Bina gibi inşaatlarda çalıştık yövmiyelerimizi eksizsiz verdi, Ruslardan hiçbir saldırı görmedik.
Fırsat buldukça Bizlere kötülük yapanlar, Ruslara klavuzluk yapan Ermenilerdi, Pekçok cinayet işlediler, Soygun yaptılar, Birçok genç kız tecavüz edilerek öldürüldü (Ruslara söylemesin diye öldürülüyorlardı) 
Trabzonda Of'ta Rus işgalinin heykeli yapılacaksa Bu işgal sırasında Müslüman halka zulmedenlerin Ermeniler olduğu çarpıcı şekilde duyurulmalıdır.
Hatta Anıtın adına "Rus işgalinde Ermeni çetelerin zulmü " eklenmeli, Anıtınalt tarafında kaide üzerine bu ermeni zulmü kabartma olarak işlenmelidir.
Günümüzde Türkiye için Tehlike tehdit Ruslardan çok Ermenilerdir.
Bu yazı toplam 2817 defa okundu.
 
Paylaş
İzzet Erdoğan
OF ŞEHİTLER ANITI
Geç bile kalındı. OF un, OF lunun bu direnişi dünya da eşi ve benzeri görülmemiş bir karşı koymadır. Rahmetli Çakıroğlu Helim Ağadan bizzat dinlemişim. O zaman halim ağa 14-15 yaşlarında.Çocuktum Ortaokulda okuyordum çalek altıda bize anlatmıştı. Bizim akrabadan (babaannemim kardeşi) Bahadır ile yanyana Karadere de Savaşırken Of doğru geri çekilmeleri gerekiyordu. Kalapotama deresinden Cunis e geçtik . Bahadır onlar biraz geç kaldı geçtiğimiz köprüyü Ruslar bombaladı onlar gecemedi ve onlardan birdaha haber alamadık. Rahmetli Demircioğlu Hacı İzzet dedemden (annemin babası)bizzat duydum. \"Ayaklarımızda çarıkla düşmana kurşun atıyorduk. Aç kaldık ayağımdaki çarıktan kesip ağzıma attım sakız gibi çiğnedim. Diğer bir konu ermeni mrzalimi. Ermeniler Gayri müslimler o zaman askere alınmıyordu. Karşılığında vergi alınıyordu.
Osmanlının zayıf zamanını kollayarak karadenizde ve Erzurumda Türkleri ve yöre halkını katliama tabi tutmuşlardı. Karadenizde acımasız ve gaddar insanlara \"sen ermenisin\" denir. İşte bu Ermenilerin nasıl bir insanlık dışı mahlükat olduklarını ifade eder.
16 Haziran 2016 Perşembe Saat 06:58
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar