18 Mayıs 2024 Cumartesi Saat 12:28
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MİSAFİR YAZARLAR
fatihten@gmail.com
BEDEN MAHREMİYETİNi MUHAFAZA
20 Haziran 2023 Salı Saat 20:01

Yaratılış ve tabiatı gereği insanın sahip olması gereken önemli değerler vardır. Bu değerler insanın fıtratında olduğu için, onunla etle kemik gibi olmuşlardır.


Bu önemli değerlerden biri de insanın beden mahremiyetini muhafazadır.  Zira beden mahremiyeti kişiye özeldir. Kişinin kutsalıdır, kişinin onurudur açılıp saçılamaz, teşhir edilemez. Beden mahremiyetini muhafaza Yüce Allah’ın insana vermiş olduğu değerin bir nişanesi olarak farzdır. İnsanın bu değerleri hiçe sayıp yaratılış gayesine ters düşecek şekilde hareket etmesi yaratıcısına isyan etmesi anlamına gelir.


İnsan ahlakının temel değerlerinden biri olan beden mahremiyetini muhafaza etmekle yükümlü olan Müslüman, bu mahremiyeti ihlal ederse, insan onuruna ve saygınlığına ihanet etmiş olmanın yanında Allah’a ve Resul’üne de hainlik etmiş olur. Beden mahremiyetini muhafaza insanın kendisine olan saygısının ve özeline sahip çıkmasının bir göstergesidir. Belirtelim ki saygın insanlar saygı duyar.


“Ey İman Edenler: Allah’a ve peygamberine hainlik etmeyin. Sonra bile bile kendi emanetlerinize ihanet etmiş olursunuz.”(Enfal/27)  Beden mahremiyetini muhafaza Yüce Allah’ın insan üzerindeki en önemli haklarındandır. Kuranı Kerimde erkeklerin de gözlerini haramdan sakındırarak bakışlarına sahip çıkmaları emredilmektedir.  Kadınların da iffetlerini korumaları emredilerek erkeklerin mahrem duygularını istismar etmeleri yasaklanmıştır. Zira Resulullah aleyhi vesselam kadın dişiliğini sergileyerek cinselliğini, insanlığının, kişiliğinin önüne geçirerek onu teşhir eden kadınların ebedi mutluluğu tadamayacaklarını söylemiştir. Nitekim Yüce Allah Kuranı Kerimde Ahzap suresi 37. Ayetinde şöyle buyurmuştur: “Önceki cahiliye dönemi kadınlarının açılıp saçıldığı gibi siz de açılıp saçılmayın. Namazı kılın, zekâtı verin. Allah ve Resulüne itaat edin…”


“Ey Ademoğulları: Sakın şeytan ana babanızı yaktığı gibi sizi de yakmasın. Anan babanızı cennetten çıkardığı ve mahrem yerlerini göstermek için elbiselerini soyarak cennetten çıkardığı gibi sakın sizi de aldatmasın.”(Araf/27) Unutmayalım ki Allah’ı gazaplandıran olayların başında beden mahremiyetini ihlal gelir. Zira şeytan bunu bildiği için Âdem aleyhi selam ile Havva annemizi cennetten çıkarmak için önce onlara haram olan yasak meyveden yedirdi. Neticede haram meyveden yenilince üzerlerindeki cennet elbiseleri soyuldu. Mahrem yerleri meydana teşhir edildi. Allah’ın gazabına uğrayarak cennetten kovuldular. Beden mahremiyetini ihlal ederek açık saçık gezmenin medeni ve çağdaş olmakla hiçbir alakası yoktur. Açık saçık gezmenin İslam öncesi cahiliye dönemi kadınlarının davranışı olduğu Ayeti kerime ile sabittir.


Bu son senelerde hiç olmadığı kadar çarşı pazarlarımızda bir müstehcenlik halı yaşanmakta,bir çok gayrı Müslim ülkelerde belkide bu derece değil.

Beden mahremiyeti kutsalını teşhir ederek prestij kazanacağını zannedecek kadar basitleşen İnsan seni bu hale kim ve kimler düşürdü ?

Aslına dön kendine gel,çünkü sen yaratılmışların en üstünü ,en faziletlisisin değerini muhafaza et.

İnançımızdan ,örfümüzden,değerlerimizden bu kadar nasıl soyutlandık.

Haramla beslenmenin insan karakteri üzerindeki etkisini de dikkate alarak beden mahremiyetini muhafaza edelim. Allah’ın gazabına uğramayalım.

Hulasa olarak beden mahremiyetini muhafaza insan onurunu muhafazadır.

Selam ve dua

 ile Allah’a emanet olunuz.

YAŞAR AYAZOĞLU

Bu yazı toplam 290 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar