28 Ekim 2021 Perşembe Saat 10:33
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye, 7 Haziran TBMM seçimlerine gene, oy hırsızlığı kaygıları eşliğinde sandık başına gidecek.
05 Haziran 2015 Cuma Saat 06:03
Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de en önemli gündem maddelerinden biri Sandık güvenliği olduğunu unuytmayalım.

Siyasi Partiler, başkasının yerine oy kullanma, mükerrer oy, sahte seçmenler, tutanaklarla oynayarak bir partiden alıp başka bir partiye oy yazma gibi hilelere karşı önlemlerini aldı. 

Bu arada YSK’nın bazı adreslerde kayıtlı olmayan kişiler için gönderdiği seçmen kâğıtlarıyla ilgili bir işlem yapmaması, endişelerin artmasına sebep oldu


Türkiye’nin değişik illerinin yanı sıra 10 milyon seçmeni olan İstanbul’da birçok adreste sahte seçmen vakalarıyla karşılaşıldı. Bahçelievler, Üsküdar, Fatih, Kâğıthane, Maltepe ve Sultangazi ilçelerinde vatandaşların evine çok sayıda sahte seçmen kâğıdı gönderildi. Sahte seçmen vakalarından biri, Üsküdar Bağlarbaşı Mahallesi’nde oturan CHP aday adayı Nimet Karabulut’un başına geldi. Karabulut’a ait iş merkezi, apartman gibi gösterilerek 7 kişinin bu adrese seçmen kâğıdı gönderildi. Konuyla ilgili konuşan CHP Maltepe İlçe Başkanı Hasan Solmaz, “7 Haziran günü sandık başlarında arkadaşlarımızla bekleyip tespit ettiğimiz kişileri suçüstü yapacağız.” diye konuştu. İstanbul’un diğer ilçelerinde adreslerine sahte seçmen gönderilen vatandaşlar, duruma, “Ev ve işyerlerimizden tanımadığımız insanlar fışkırıyor.” sözleriyle isyan etti.


SAHTE SEÇMENLER HAKKINDA SUÇ DUYURUSU YAPIN, PARTİ    MÜŞAHİTLERİNE BİLDİRİN


Hukukçular, evlerine sahte seçmen kâğıdı gelen vatandaşların, mutlaka suç duyurusunda bulunması gerektiğini belirtiyor. Seçmen listelerinin askı süresi dolduğu ve itiraz yolu kapandığı için sahte seçmenlerin kayıtları düşürülemiyor. Yani söz konusu sahte isimler sandığa giderek oy kullanabilecek. Büyükçekmece’deki sahte seçmen konusuyla ilgili sahtecilik davasını hatırlatan Avukat Turan Aydoğdu, “Nüfus kayıtlarının nereden geldiği bellidir. O kaydı kimin yaptığı bellidir. Tespit edilen kişiler için suç duyurusu yapmak gerekir.” ifadelerini kullandı. Vatandaşlar ayrıca oy kullanacakları sandık numarası belli olan sahte seçmenleri polise bilgi vererek sandık başında suçüstü yaptırabilir. Ya da partilerin sandık görevlilerine bildirerek söz konusu kişilerin oy kullanmalarına engel olabilir.

Bu yazı toplam 2332 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar