28 Eylül 2022 Çarşamba Saat 08:46
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Trabzon Büyükşehir oldu, Nimetleri görülmedi fakat külfetleri gelmeye başladı.
14 Aralık 2014 Pazar Saat 04:27
Trabzon büyükşehir Mahalleye dönüştürülen köylere hizmet henüz gelmedi, Emsal şehirlerdeki hizmetler ne zaman gelecek bilinmiyor, büyükşehir ilçe belediyelerin gelirinin %80'ini kendisi alıyor

Trabzon Büyükşehir belediyesi başkanı O.F. Gümrükçüoğlu ayın yarısında Trabzonda değil, Ailesi hala İstanbulda olduğu için Çarşambalardan sonra ailesinin yanında oluyor, Bazen iş bitirmek için Ankaralarda dolanıyor, Trabzonun işleri yardımcılara, müdürlerin insafına kalmış

Türkiyede bürokratlara bırakılan işlerin akıbetini hep gördük, Bu nedenle olsa gerek Trabzon genelinde belediyesinden şikayetçi olmayan ilçe yok, Vatandaş yok.

Hayratlılar bu tarihe kadar kimini kendi cebinden karşıladığı, Kimini ilçe belediyesinin, bazılarını Muhtarlar birliğinin karşıladığı işleri artık Trabzon büyükşehir belediyesi karşılaması gerekiyor, Tabiiki parasıyla.

Artık Su, Kanalizasyon, Yolların yapımı - asfaltlanması, Hastahane - Sağlık ocağı, Okul ve bakımları, Fakirler için Aş evi, Yetimhane, Yaşlılar evi, Kadın sığınma evi, Muhtarlık binaları, Camilerin bakım ve onarımı birçok hizmeti almamız gerekiyor.

Varmı bu hizmetlerin alımının başladığına dair bir bilgi?

Fakat belediyelerin tahsil edeceği 72 kalem vergi ve hizmet bedeli alınmaya başlıyor.

Ve bu güne kadar bedava kullandığımız suyumuz bedelli oldu, Vatana millete hayırlı olsun

Trabzon’da uygulanacak olan su tarifeleri belirlendi.

Of Hayrat suyun fiyatı kaç lira oldu?

Trabzon Su Kanalizasyon İdaresi (TİSKİ) Genel Kurulu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu başkanlığında yapıldı.

Büyükşehir Belediye Meclisi toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda Trabzon İl Genelindeki 18 ilçede 1 Ocak 2015 ‘ten itibaren uygulanacak olan su fiyatları belirlendi. Fiyatlara KDV dahil değildir, Saat okuma bedeli, saat bakım bedeli, kaçak su bedeli, kamu kurumları tüketimleri, Açma-Kapama bedelleri dahil değildir.

SU BORULARINDA ÇÜRÜME SÜRÜYOR

AK Partili meclis üyesi Ufuk Hoş’un genel kurulda, ‘Trabzon’da su hatlarındaki kayıp kaçak durumu nedir rakamlarını verirmisiniz?’ sorusuna TİSKİ Genel Müdürü Recep Köksal dehşet açıklamalarla cevap verdi.

Hoş’un sorusuna, “Kısmen çalışma yapabildik. Elimizde bütün ilçe ve mahallelerinin kayıp kaçak oranları maalesef yok. Tamamı yok. Bizim şu anda su alma yapıları dağıtım merkezleri ve su depolarıyla ilgili sayısallaşma çalışmamız var. Bunlar sonuçlandırıldıktan sonra yeni bir değerlendirilme yapılacaktır.

Kayıp ve kaçağı ikisi birlikte bulmalıyız. Bunun için teknolojik imkanlar gerekli. Pahalı bir sistem çok eski borular, asbesli borular, kırılgan borular var olduğu bir şebekemiz var. Ana ishale hattıyla ilgili de bilgi veremeyiz. Çürüme söz konusudur. Doğu ve batıya ayrılan hatlarda da çürüme var. Büyükliman içme suyu şebekesi için aynı şeyi söyleyemiyoruz” dedi.

Köksal, "İlçelerde ve merkezde Mackada sistemi yani su kaçağı tespit ölçüm sistemi yok. Merkezde de ilçelerde de yok. Son 10 yılda kurulan şebekelerde var. Bu sistem sadece yeni yapılan büyükliman (Vakfıkebir, Çarşıbaşı, Beşikdüzü, Tonya, Eynesil içine alan bölge) da bulunuyor." dedi.

ÇEŞMELER TİSKİ'YE DEVREDİLDİ

Toplantıda ayrıca TİSKİ Genel Müdürü Köksal, Trabzon'daki bütün çeşmelerin tamamının TİSKİ'ye devrinin yapıldığını bu nedenle bazı tarihi çeşmeleri restore etmek isteyenler olduğu halde şu anlık birşey yapadıklarını söyledi. Köksal, "Mülkiyet bizim fakat tarihi özelliği olduğundan dokunulamıyor" dedi.

EKİP SAHADA OLMALI MASA BAŞINDA DEĞİL

Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi CHPli Cahit Erdem de personel yapısını eleştirerek, “Her memura bir bilgisayar var 30 da fazlası var. Masa başında oturan arazi de çalışacak ekibi artırmalıyız. 3-5 kişiden uluşan tamir ve bakım ekiplerini artırmamız lazım” diye eleştirdi.

 --------------------

TİSKİ Genel Müdürlüğünden Önemli Duyuru

Trabzon İçmesuyu ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğüne ait su faturalarının tahsilatı, 10.06.2014 tarihinden itibaren Trabzon Büyükşehir Belediyesi web sitesi üzerinden başlatılmıştır. Ayrıca Ziraat Bankası, Halkbank, Akbank ve İşbankası Şubelerinden su faturaları ile ilgili Otomatik Ödeme Talimatı verilebilmektedir.

Bu yazı toplam 2655 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar