28 Eylül 2022 Çarşamba Saat 07:17
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Trabzon'un önde gelen iş adamlarından ve Trabzonspor'un kurucu üyesi, TTSO Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy 87 yaşında hayata gözlerini yumdu.
01 Ekim 2014 Çarşamba Saat 06:01
Trabzon'un önde gelen iş adamlarından ve Trabzonspor'un kurucu üyesi, TTSO Meclis Başkanı, Of-Hayrat derneği kurucularından Ali Osman Ulusoy 87 yaşında hayata gözlerini yumdu.

İstanbul Acıbadem İnternational Hastanesi'nde bir süredir tedavi gören Ulusoy, bugün sabah saatlerinde hayata gözlerini yumdu. 3 hafta önce grip olduğu gerekçesiyle Trabzon'da hastaneye getirilen Ulusoy'un zatürre olduğu ve tedavi için İstanbul'a götürüldüğü kaydedildi.

Ancak yapılan tüm tedavilere rağmen Ulusoy'un hastalığa direnemediği ifade edildi.

Merhum Ali Osman Ulusoy cenazesi perşembe günü öğle namazını müteakip Trabzon İskenderpaşa camiinden kaldırılacaktır,
 
Merhum Ulusoy, müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Trabzon'un Of ilçesinde çamlı mahallesindeki aile kabristanlığına defnedileceği kaydedildi.

ALİ OSMAN ULUSOY KİMDİR?

Of ilçesi Çamlık beldesinde 1927 yılında doğmuştur. Zehra Ulusoy ile evlidir ve iki çocuğu vardır.

İlköğrenimini 1938'de tamamladı ve babasıyla birlikte nakliye işinde çalışmaya başladı. Daha sonra nakliye şirketinin başına geçen Ulusoy, çeşitli kurumlarda başkanlık görevinde bulundu.

Ulusoy halen, taşımacılık, otomotiv, konaklama, denizcilik, enerji ve lojistik alanlarında etkinlik gösteren Ulusoy Holding'in yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır.

Ayrıca Türkiye-İran İslam Cumhuriyeti İş Konseyi Başkanı ve Trabzon Ticaret Odası Meclis (TTSO) Başkanıdır. Bunun yanında, Trabzonspor'un 1967-1968 sezonunda başkanlığını yapmıştır, böylece kulübün ilk başkanı ve kurucularından biri olmuştur.

Ulusoy, Türkiye-İran İslam Cumhuriyeti İş Konseyi Başkanlığı süresince; İran tarafından uygulanan yakıt farkı ödemesi ve İran için de kamyonlarının Türkiye üzerinden geçişinde uygulanan vergiler gibi sorunlu konularda çözüm için çalışmıştır. 

TTSO Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy, Türkiye’nin AB’ye girmesinin imkansız olduğunu dile getirdiği konuşmasında “Bizim yapmamız gereken komşularımızla iyi geçinmek, ilişkilerimizi düzeltmektir. Bunu yaparsak sadece komşularımızla olan ihracatımız, 200 milyarı geçecektir dedi.

- TTSO Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy, Türkiye’nin AB’ye girmesinin imkansız olduğunu dile getirdiği konuşmasında “Bizim yapmamız gereken komşularımızla iyi geçinmek, ilişkilerimizi düzeltmektir. Bunu yaparsak sadece komşularımızla olan ihracatımız, 200 milyar doları bulacaktır” dedi.

Ulusoy, TTSO Meclis toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye’nin komşularıyla olan ilişkilerinden AB hedefine ve Türkiye’nin son yıllarda kaydettiği gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Dünyada taşımacılığın sırasının deniz, demiryolu ve karayolu şeklinde olduğunu belirten Ulusoy, “Türkiye 135 milyar dolar ihracatın yüzde 76’sını kara taşımacılığıyla yapmış. Bu çok önemli bir rakam. Dünyada Türkiye’den daha büyük filosu olan ülke yok” dedi.

KOMŞULARIMIZA SAHİP ÇIKMALIYIZ

Türkiye’nin komşularıyla iyi geçinmesinin şart olduğunun altını çizen Ulusoy, bunun gerçekleşmesi durumunda her açıdan kazançlı çıkacağımızı savunarak şöyle konuştu: “Biz evvela komşularımıza sahip çıkmalıyız. Şu anda bazı sıkıntılarımız var. Irak’la, İran’la, Suriye’yle, Rusya’yla sıkıntımız var ama inanıyorum ki Hükümet bu konuları biraz daha soğukkanlı ele alacak ve inşallah komşularımızla ilişkilerimiz düzelecek. Bizim komşularımızla ilişkilerimiz düzeldikten sonra inanın bizim bu ülkelere senede 200 milyar dolar ihracat yaparız. Ortadoğu’da Türkiye’den başka kalkınan ülke yok. Avrupalı bizi sevmiyor. Neden? Çünkü son 30 yılda Avrupa ülkelerinin kalkınmasının yanında Türkiye çok büyük bir atak ve aşama gerçekleştirmiştir. Bu inanılmaz bir şeydir ama hepimizin buna inanması lazım. Bütün mesele gelişen, kalkınan ve sanayileşen Türkiye’ye daha fazla sahip çıkmaktan geçiyor.”

GÜRCİSTAN SEÇİMLERİ SOCHİ’NİN YOLUNU DA AÇACAKTIR

Gürcistan’da yapılan seçimin sonuçlarını değerlendiren Ulusoy, “Şimdi Abhazya açılacak ve inanıyorum ki belki iki ay sonra Sochi’nin yolu açılacak ve otobüse binerek buradan 2 ay sonra Sochi’ye gideceğiz. Bu bizim için çok büyük bir gelişme olacak. Buradan Sochi’ye günde 2 bin kişi gidiyor 2 bin kişi geliyordu. Bu 10-15 yıl devam etti. Bu yolları yeniden açmak zorundayız” diye konuştu.

Trabzon Limanında, Dubai’den bir firmanın 400 kişinin istihdam edileceği ve yaklaşık 4 yıl süreceği öngörülen bir konteynır yatırımı gerçekleştireceğini de belirten Ulusoy, bunun Şubat aylarında gerçekleşmesinin planlandığını söyledi.

Türkiye’nin son 30 yılda çok önemli bir değişim ve gelişim kaydettiğine dikkat çeken Ulusoy, şunları dile getirdi:

“Bu ülkeyi açan bu hale getiren rahmetli Özal’dı. 80’li yıları bir hatırlayın. 80 sente muhtaç olan bir Türkiye’nin konuşulduğu bir dönem vardı. Şimdi hepimizin cebinde dolarlar var. Türkiye bu hale geldi. Bu nedenle bu ülkeye sahip çıkmak her Türk vatandaşının görevidir. Bir terör sorunu var, Suriye olayı var, bir de AB var. AB’yi bırakacağız. Bunu ben 10 yıl evvel söyledim. ‘AB biter, biz AB’ye giremeyiz’ dedim. Bu nedenle durup dururken komşularımızla kavga etmek bizim işimiz değil. Türkiye iyi yolda. Bize düşen dersimize iyi çalışmaktır.”

Bu yazı toplam 2935 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar