28 Eylül 2022 Çarşamba Saat 08:47
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayrat Baltacı Deresi ve Maki deresi Yeniköy civarından 8Km'lik boru ile İyidereye aktarılma projesi Hayratlıyı isyan ettirdi
05 Ağustos 2014 Salı Saat 15:48
Hayrat ilçesinde Bugün yapılması planlanan Mahalle muhtarlarına Bilgilendirme toplantısı Müftülük salonu önünde toplanan vatandaşların protestoları nedeniyle yapılamadı.

Bu Proje yapılırsa Akp'den istifa ederim diyen Belediye başkanı Mehmet Nuhoğlu, Protestocuları ikna ederek toplantının yapılması için gayret sarfettiği gözlendi.

Toplantı yapılabilseydi sembolik olarak konuşmalar olacak, muhaliflere söz hakkı verilmeyecekti, kayda alınacak olumlu tepkiler Çevre bakanlığı tarafından belge olarak kabul edilecek projeye onay verilecekti.

Hayratlı en doğrusunu yaptı, Söz Konusu Su İse bu bizim hayatımzıdır, Hayatımızı kimse ile tartışma konusu yapmayız, Böyle bir proje olamaz, Olmayacaktır. Sizler bizleri öldürmekmi istiyorsunuz, Hayratın İki vadisinden akan derelerin İyidereye bağlanması demek Bu derelerin lağım deresi olması demektir dediler.

Daha önce konuştuğumuz köylüler; Birçok evsel ve işyeri atıkları kontrol olmadığı için derelere akıtılıyor, Derenin mevcut suyu bunu kısmen telore ediyor, Biraz kirlenme var ama fazla rahatsızlık vermiyor, Baltacı ve Maki derelerimiz iyidere santraline akıtılacak olursa artık Yeniköyden Of'a kadar iki tane Lağım deremiz olmuş olacak, Bu nasıl kabul edilir, bunun nesini tartışacağız dediler.


BİRÇOK İNTERNET MEDYASINDA TOPLANTI İLE İLGİLİ HABERLER

Hayrat'ta HES Tepkisi "Canımızı mı alacaksınız,defolun gidin buradan"

Trabzon'un Hayrat İlçesi'nde dere suyunun, tünel ile Rize'nin Güneycemevkisinde yapılması planlanan hidroelektrik santraline aktarımı konusunda yapılmak istenen bilgilendirme toplantısı, ilçe sakinlerinin tepkisi üzerine iptal edildi.


"CANIMIZI MI ALACAKSINIZ,DEFOLUN GİDİN BURADAN"


Hayrat Ancumah Mahallesi'nden geçen Hayrat ve Balaban derelerinden alınacak suyun 8 kilometrelik tünel ile Rize'nin Güneyce mevkisinde yapılması planlanan hidroelektrik santraline aktarılmasına ilişkin proje ilçede tepkiye yol açtı.


Yapımcı firmanın Hayrat Müftülüğü'nde konuya ilişkin olarak yapmak istediği bilgilendirme toplantısı, yöre sakinlerinin protestosu ile iptal edildi. Yaklaşık 100 kişinin tepki gösterdiği firma yetkilileri araçlarına binerek ilçeden ayrılmak zorunda kaldı. 


Firma  ve Çevre Bakanlığının yetkilileri ile vatandaşlar arasında tartışmalar yaşandı.

Daha önce bölgede yapılan HES uygulamalarından canı yanan vatandaşlar çok sert tepkiler gösterdiler.


Yetkililere "daha canımızımı alacaksınız,daha ne verelim size,Hayrat'ı terk edin gidin,bizim ölümümüzü istiyorsunuz " sözleriyle tepki gösteren vatandaşlar firma yetkililerinin Müftülük önünü terk etmesi üzerine sakinleştiler.

---------------

Hayrat'ta HES bilgilendirme toplantısı vatandaşların tepkisi üzere yapılamadı... 

Baltacı Deresi suyunun, tünel ile Rize'nin Güneyce mevkiinde yapılması planlanan hidroelektrik santraline aktarımı konusunda yapılmak istenen bilgilendirme toplantısı, ilçe sakinlerinin tepkisi üzerine iptal edildi.

Yaklaşık 100 kişinin tepki gösterdiği firma yetkilileri araçlarına binerek ilçeden ayrılmak zorunda kaldı.

Hayrat Belediye Başkanı Mehmet Nuhoğlu'nun devreye girerek toplantının yapılmasını istemesi üzerine vatandaşlar Belediye başkanınına "konuşacak bir şey yok,suyumuzu konuşmayız,daha önce de çok duyduk bu konuşmaları,Hayrat'ı terk etsinler" diyerek tepki gösterdiler...


----------------

Hayrat ilçesinde bulunan Baltacı deresi üzerinde yapımı planlanan Güneyce regülatörü ve hes projesinin Ced sürecinde Halkın Katılım Toplantısı yapılmadan önce HES' e karşı olan halkın tepkisi üzerine toplantı yapılamadı.Bugün Müftülük Toplantıs salonunda saat 14'te planlanan toplantı için Belediye Başkanının da gittiği toplantı salonu önündeki kalabalık toplantının yapılmasını engelledi.Sosyal medyadaki hesaplarında protesto için örgütlenen vatandaşlar kırmızı benekli alabalığın yumurtlama göçü yaptığı derenin koruma alanı olduğunu belirterek bu derenin suyunun alınarak iyidereye akıtılmasının bu canlıların hayatında onarılamaz etkiler bırakacağını belirterek söz konusu projeyi istemediklerini belirttiler.

-----------

Ömer Kaş:

 Belediye Başkanı ayıp etmesin, Çayları Beleşe satıyoruz Deremizi sattırmayalım... Dere hayattır, ben o derelerde iyi kötü yüzmeyi öğrendim, çocuklarım da o derelerde yüzecek... Adamın sabrını taşırmayın... Bu haberden son Cumhurbaşkanlığı oyumu NAH alırsınız...


Ayşe Coşkuner:

 Yakında karadenizde yesillik kalmayacak :((


Melek Koç:

 helal olsun Hayratlılara işte buuuuu


Fatih Harbutoğlu:

 Helal olsun valla

Bu yazı toplam 2939 defa okundu.
 
Paylaş
cengiz demirel
hayratlı artık uyanıyor
ülkemizdeki bütün toplumsal sorunlara kulak tıkayan hayratlılar,artık yeter demeye başladı.bahsedilen dereleri sahiplenmeye,baz istasyonlarının ,radyasyon yayması nedeni ile,yerleşim dışına çıkarılmasını istemeye başladı.artık hayrat halkına sorulmadan,
halkı ilgilendiren konularda, kimse kafasına göre karar alamayacaktır.YEŞİLİNE ,İÇME SUYUNA,DERESİNE HALK ARTIK SAHİP ÇIKIYOR.
15 Ağustos 2014 Cuma Saat 03:24
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar