29 Eylül 2023 Cuma Saat 09:02
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Trabzon'un Fetih tarihi yanlış bir tarihte kutlanıyor, NEDEN?
23 Ekim 2012 Salı Saat 06:10
Fatih Sultan Mehmet, 15 Ağustos 1461'de Trabzon'u aldı. Böylece Trabzon Rum İmparatorluğu'na son verildi. Günümüzde neden 26 ekim 1461 dayatması devam ediyor, Kültür bakanlığı susuyor

Alexius III den sonra Trabzon Rum İmparatorluğu tahtına geçen Manuel III (1390-1416), aksak Timur ile Osmanlılar arasındaki mücadelede aksak Timur’un müttefiki olmuştur. Bu dönemde Hacıemiroğlu Beyliği Kerasus'u (Bugün Giresun) kısa bir süre ele geçirmiştir. 

Oğlu Alexius IV'ün (1417-1429) en yaşlı kızı Maria , Bizans imparatoru VIII. Yannis Palaiologos'un dördüncü karısı olurken, Alexius öteki iki kızından birini rakip Akkoyunlu hükümdarı Cihan Şah ve diğerini Karakoyunlu hükümdarı Ali Bey’le evlendirmiştir. Yuannes IV, bu evliliklerden yardım görememiştir ve imparatorluğu kısa zamanda Konstantinopolis ile aynı kaderi paylaşmıştır. 


Osmanlı sultanı II. Murad 1442’de Trabzon’u almak için deniz tarafından ilk teşebbüsünü gerçekleştirmiş, şiddetli deniz fırtınalarının engellediği kara çıkarmasının yapılamayışı bu saldırıyı başarısız kılmıştır. 


Fatih Sultan Mehmet’in Belgrat kuşatmasının sürdüğü 1456 yılında Osmanlı Devleti’nin Amasya valisinin yaptığı akında, Trabzon İmparatorluğu savaşı kazanmasına rağmen pek çok esir vererek ağır bir haraç ödemeye de mecbur edilmiştir. 


Nihai bir saldırı için müttefikleri ile harekete geçen Yuannes, eniştesi olan Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın oğluyla kızını evlendirdirerek Fatih’ten beklediği karşı saldırıya karşı Uzun Hasan’ın desteğini sağlamaya çalışmış, Sinop (İsfendiyar) ve Karamanoğlu Türkmen beyleri ile Gürcistan kralından da olası bir Osmanlı taarruzuna karşı yardım sözleri almıştır. 

Yuannes'in 1458'te ölümünden sonra hükümdar olan kardeşi David, Burgundy Dükü Philip'e 22 Nisan 1459 tarihinde bir mektup yazarak Türklere karşı bir kutsal birlik oluşturmayı önermiştir. Trabzon'lu Alighieri 14 Kasım 1460'da Avrupa turuna çıkıp bu fikri olgunlaşırmayı denemiş, dahası olumlu cevap da almıştır ama bu birlik gerçekleşemeden Trabzon düşmüştür. 


Bu arada II. Murad'ın daha önce kardeşine yüklemiş olduğu haracı kaldırmasını dile getiren talebinin Konstantinopolis’e ulaşmasına yanıt 1461'de Mehmed’in Bursa’dan harekete geçmesiyle verilmiştir. Uzun Hasan’ın tarafsız kaldığı ağır ablukaya şehir bir ay dayanabilerek, 15 Ağustos 1461’de teslim olmuştur. 


BU GÜNÜN ANISINA :

1960 - Zürih ve Londra Anlaşmaları uyarınca Kıbrıs Cumhuriyeti ilan edildi.

Bu tarihe Rumlar neden itiraz etmediler?

El Cevap: Kıbrısın kaybedilişi ile Trabzon'un kaybedilişini özdeştirdiler ve tarihte yapılacak etkinliklerde ikisini de canlı tutma amacı gütmüşlerdir.

Türk tarafıda Aynı duygularla Bu tarihi istemiş olabilir. bir 15 Ağustosta Trabzon, Bir 15 Ağustosta Kıbrıs Cumhuriyeti.
KONU HAKKINDA DETAYLI ARAŞTIRMALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Bu yazı toplam 2070 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar