28 Eylül 2022 Çarşamba Saat 08:22
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sümela Manastırındaki Siyasi Ayin Sona Erdi
15 Ağustos 2011 Pazartesi Saat 18:36
15 ağustos 1461 Trabzon'un fetih tarihinde Sümela manastırında Meryemana ayini her yıl siyasi gösteriye dönüşüyor. Ortodoks Dünyanın çok yerinde yapılan kutlama panayır olarak gerçekleşiyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın özel izni ile Trabzon'un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı'nda ikincisi düzenlenen ayin sona erdi. Hristiyan dünyasında 'Meryem Ana'nın göğe yükseliş günü' olarak kabul edilen ve kutsal sayılan bu günde düzenlenen ayin için Yunanistan, Rusya ve Gürcistan'dan gelen vatandaşlar, araçlarla Sümela Manastırı'na taşındı.

Patrikhanenin iddiasına göre 1923 Lozan anlaşması sonucu yapılan Mübadele sonucu Yunistanan göçen Rumların gitmesiyle yapılamayan ayinlerin İlki 88 yıl aradan sonra geçen yıl gerçekleştirilen, bu yıl da ikincisi yapılan ayini, Fener Rum Patriği Dimitri Bartholomeos yönetti.

Tarihi kaynaklarda Osmanlı döneminde Bütün Karadeniz bölgesi gibi burasıda Rum vatandaşlarımız tarafından terk edilmiş bir manastırdı. Mübadele sonrası hepten terk edilmiş oldu. Tarihi kaynaklar Maçka Kızlar manastırı gibi Sümela manastırındada böyle özel bir ayin yapıldığını yazmamaktadır.

Hiristiyan inanışına göre azizlerin ölüm günü, bayram gibi kutlanıyor. Meryem Ana'nın ölüm günü olan 15 Ağustos'un kutlandığı bu günlerde 14-16 Ağustos) Tarihlerinde Rum coğrafyasında birçok yerde bayram gibi kutlanır, Kurulan panayırlarda, Yunanistan, Rusya, Balkanlar ve Kafkaslardan ve başka ülkelerde yaşayan Ortodokslar, onların çocukları ve torunları biraraya gelirler, eğlenip alışveriş yaparlardı.

Bu kutlamalar ülkemizde düzenli olarak her yıl 14-16 Ağustos günlerinde Gökçeadada yapılmaktadır. Tepeköy, panayıra evsahipliği yapan köy. Panayır için kurbanlar kesiliyor, yemekler, tatlılar pişirilip dağıtılıyor. Köy meydanına masalar kuruluyor. Kalabalık geç saatlere kadar dans ediyor, sirtaki yapıyor, şarap içip coşuyor.
Gökçeada meryemana törenleri panayırı

Son iki senedir panayır İmroz Kültür Günleri adı altındaki etkinliğe dahil edilmiş. Gökçeada'yı Koruma Yardımlaşma Geliştirme ve Yaşatma Derneği tarafından organize edilen 2.İmroz Kültür Günleri 2008'de 12-23 Ağustos tarihlerinde düzenlendi.
Etkinlikte 15 Ağustos Meryem Ana Eğlencesi dışında folklor gösterisi, belgesel gösterimi, sergi ve çeşitli turnuvalar yapıldı.


Günümüzde Sümela manastırında dini olmaktan uzak, siyasi gövde gösterisi şeklinde kutlanan ayine başta Rusya, Yunanistan, Gürcistan ve ABD ile yurt içinden gelen din adamları, 2 bine yakın Ortodoks Hristiyan katıldı.

Türk yetkililerden Kültür ve Turizm Bakanlığı Dış İlişkiler Daire Başkanı Onur Gözet ile Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç de ayini takip etti.Bu yazı toplam 3115 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar