.


TRABZON Of Belediye Başkanı Oktay Saral
Of'ta görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda Of'un sorunlarına cevap verdi.


Of'ta görev yapan basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Of Belediye Başkanı Oktay Saral, belediyenin gelirlerinin hizmetlere yetmediğini belirterek 16 bin nüfus üzerinden pay aldıklarını bu gelirle 32 bin nüfusa hizmet etmeye çalıştıklarını söyledi.

Of Belediye Başkanı Oktay Saral Of'ta görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi. Başkanlık makamında gerçekleşen toplantıda 3.başkanlık döneminin ilk yedi aylık süresini değerlendiren başkan Saral, gelirlerin personel maaşlarını karşılamadığını söyledi.

16 bin nüfusla 32 bin kişiye hizmet
Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde nüfuslarının 16 bin olduğu için İller Bankası'ndan bu rakam üzerinden pay aldıklarını belirten Saral, ancak Of'ta 32 bin insan yaşadığını ve bırakın bu insanlara hizmet etmeyi, personel maaşlarını bile ödeyemediklerini ifade etti.

Of Havadis Gazetesi ve sitemiz Genel Yayın Yönetmeni Yüksel Yaşar, Zaman Gazetesi Of Temsilcisi Habib Oganberdi, Karadeniz Gazetesi Of Temsilcisi Harun Yılmaz, Günebakış Gazetesi Of Temsilcisi ve Sitemiz Köşe Yazarı Yaşar Çakır ve DHA Of Temsilcisi Halil Bayram'ın katıldığı toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan başkan Saral, Of'un sorunlarına çözüm üretmek için basın mensuplarına da ciddi görevler düştüğünü belirtti.

Yemeğe Kaymakam Sonel ve Müftü Genç de katıldı
Başkan Oktay Saral, basın toplantısının ardından Acıktım Lahmacun Salonu'nda basın mensuplarıyla yemek yedi. Yemeğe Of Kaymakamı Tuncay Sonel, Of Müftüsü Mehmet Genç ve Belediye Başkan Yardımcısı Tahir Hacıahmetoğlu da katıldı.

Sorulara cevap verdi
Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Başkan Saral, Solaklı Vadisi çalışmalarından Of'u elektrik sorununa, park ve bahçelerden çöp sorununa, Doğalgaz'dan Toki'ye, Of Teknik Eğitim Fakültesi'nden 2011 Yaz Olimpiyatlarına ve Belediye otobüslerinin oflular durağına devrine kadar sorulan çeşitli soruları da yanıtladı.

Otobüsler her ay 20 bin lira zarar ediyor
Of -Trabzon arasında yolcu taşımacılığı yapan Belediye Otobüslerinin her ay 20 bin lira civarında zarar ettiğini belirten Of Belediye Başkanı Oktay Saral, ''Otobüslerimiz zarar ediyor. İçme suyunun aylık elektrik gideri 70 bin lira civarındayken içme suyundan elde ettiğimiz gelir aylık 30 bin lirayı geçmiyor. Tedaş'a olan borcumuz 1,5 trilyona ulaştı. Temizlik hizmetlerimizin aylık gideri 70 bin lira civarında. İtfaiye ise zaten külliyen zarar. Üst üste koyduğunuzda 1'e beş değil, 1'e 9-10 zarar ediyoruz. 1'e 2'ye, 1'e 3'e zarara da razıyız. Ama olmuyor. Personel maaşlarını bile güçlükle ödüyoruz'' diye konuştu.

Belediye Otobüsleri Oflular'a peşkeş mi çekiliyor
''Belediye Otobüslerinin özelleştirilmesi konusunda vatandaşların ciddi tepkilerinin olduğu, otobüslerin Oflular Minibüslerine peşkeş çekildiği şeklinde söylentiler var'' şeklindeki soruya başkan Saral şöyle cevap verdi.

Of Belediyesinin Trabzon'a yolcu taşımacılığı yapma hakkı yasal olarak yok. Yıllar önce başlatılan bu uygulama Belediye olduğu için göz yumularak devam etmiş. Ancak gelinen noktada işletme giderlerine baktığımızda bırakın gelir elde etmeyi, Belediye olarak aylık 20-25 bin lira civarında zarar ediyoruz. Şoförlerimiz emekli oldu yerine yenisini alamıyoruz. Personel konusunda ciddi şikayetler alıyoruz.

''Bedavacılar yaygara çıkartıyor''
Maaşları garanti olduğu için yolcuya karşı tutumlar düzgün olmuyor. Yolda yolcular görmemezlikten geliniyor şeklinde devamlı şikayetler geliyor. Çoğu onun yakını bunun yakını diye para vermeden biniyor. Kavga edecek haliniz yok. Zaten yaygaraları çıkaranlar da o bedavacılardır. Yeni durumda araçlara bedava binemeyecekleri için bu tür dedikodular üretiyorlar. İETT bile zarar ediyor ama onlar büyük belediye olduklarından diğer kalemlerden bu açığı kapatıyor. Hiçbir belediye otobüs'ten kar etmiyor.

Özelleştirme şansımız yok çünkü yasal hattımız yok. O nedenle Oflular minibüsleri ile görüşmeler yaptık. Noter huzurunda yapacağımız sözleşmeyle, koyacağımız kriterlerle Belediyemizin gerekli yetki ve denetimlerini yapma hakkı saklı kalarak yolcu taşıma işini bu arkadaşlarımıza devredeceğiz. Bu arkadaşlarımızdan 1 trilyon para alacağız.

''Atatürk Bulvarı bir defa yenilendi''
Atatürk Bulvarı'nın her yıl yenilendiği şeklindeki soruya ''sizin bir yılınız 60 ay galiba'' diye esprili cevap veren başkan Oktay Saral; ''Göreve geldiğimizde mevcut olan eski korkulukları geçen dönem değiştirdik. Şu an korkulukları söküyoruz ve yenisini takmayacağız. Bu sökülen korkulukları da Solalı Deresi kenarına yapılan istinat duvarlarının üzerinde korkuluk olarak kullanacağız. Yani öyle 3 defa 5 defa sökmedik. Bir defa yeniledik. Şimdi de söküyoruz ve tekrar takmayacağız. Parkeleri kötüydü. Eski parke taşları üzerine yenileri yenilerini döşettik. Bunu da Sahil projesini yapan Müteahhide yükledik. Bulvarda şimdilik fazla bir çalışma yapmayacağız. Kenarların taşlarını yapıştırıp bırakacağız. Çünkü yakında doğalgaz nedeniyle yeniden söküleceği için şu an çalışma yapmak gereksiz. Yalnız Atatürk Bulvarı için güzel bir proje hazırlıyoruz. Doğalgaz'dan sonra bunu düşüneceğiz'' diye konuştu.

''Temizlik için her ay 70 bin lira ödüyoruz''
Çöp konusundaki sorulara da cevap veren Başkan Saral çöp konusunda ciddi sıkıntıları olduğunu söyledi. ''Vatandaşlarımız çöp konusunda çok bilinçsiz. Akşamdan atılıyor çöpler. Geceleri köpekler tarafından çevreye, caddelere ve sokaklara yayılıyorlar. Sabah erken toplamaya başladığımızda topladığımız bölgenin çöp kutuları 1 saat sonra tekrar doluyor. Geç aldığımızda da çirkin görüntü oluşuyor. Kısa sürede de her tarafın çöpünü toplayamadığımız için sıkıntıyı aşamıyoruz'' diyen başkan Oktay Saral, çöplerin gece alınacağını söyledi.

''Özelleştirme yapılamaz mı?'' şeklindeki soruya da cevap veren Başkan Saral; ''Her ay 70 bin lira temizlik için gider yapıyoruz. Özelleştirme yaparsak bu 90-100 bin liraya çıkar. Çünkü mevcut çalışan personeli çıkartma şansımız yok. İş veremeyeceğiz ama maaş ödemeleri devam edecek. Üstüne de özelleştirme bedeli eklenecek. 70'i ödemekte zorlanıyoruz. 100 bin lirayı nasıl ödeyeceğiz'' diye konuştu.

Çöpler Gece alınacak
Durum değerlendirmesi yaptıklarını belirten Başkan Oktay Saral; ''çöpleri artık gece alacağız. Bu şekilde de sıkıntı olacak. Sabah evden çıkan vatandaş getirip çöpünü atacak ve kutular yine dolacak. Ancak Gece kutular bolş olacağından köpekler çöpleri etrafa yayamayacak. Sabah erken kalkıldığında Şehir Merkezi'nin görüntüsü çok kötü olmayacak'' dedi.
Kaynak: http://www.oflular.com/haber/2565