21 Eylül 2021 Salı Saat 23:30
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayrat Hamzalı Kuran kursu faaliyetleri ve kurs hakkında genel bilgiler
21 Ağustos 2014 Perşembe Saat 08:52
HAMZALI KURAN KURSU İDARESİNDEN DUYURU Trabzon Hayrat Hamzalı Kuran kursu 2014 – 2015 yılı yeni öğrenci kabul mülakatı 30 Ağustos 2014 saat 10:00′da yapılacaktır.

Trabzon Hayrat Hamzalı Kuran kursu Öncelikli din eğitimi ile beraber bilhassa kız öğrencilerimizin el işleri mutfak becerileri konusunda deneyim kazandığı önemli bir eğitim kurumu

Kursun Tanıtım ve Kapasitesi

Kursumuzun tanıtımıyla ilgili, gerek açılış ve gerekse albüm olarak hazırladığımız tanıtım kataloğunun incelenmesinden az da olsa bilgi sahibi olma imkanı bulduğunuzu zannediyoruz.

Kursumuzun kapasitesi azami 80 yatılı ve 80 de gündüzlü olmak üzere toplam 160 kişidir. Bölgemizde erkek kuran kursları yeteri kadar olmakla birlikte maalesef kız kuran kurslarımızın yeterli olduğunu söylememiz mümkün değildir. Bunu dikkate alarak yeni açılmış olmamıza rağmen umduğumuzun üzerinde ilgi ve teveccühe mazhar olmamızı karşılıksız bırakmamak için ilk senemizde kriter ve kuralları esnek tutarak müracaat eden öğrencilerin tamamına yakınını kabul ederek kaydettik. Bu sebeple 40 yatılı 20 de gündüzlü olmak üzere halen 60 öğrenci kursumuzda eğitim görmektedir.

45 GÜNDE ARAPÇA ÖĞRENDİLER

Hamzalı Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Hayrat Halk Eğitim Müdürlüğü, Önder-Din Eğitimi Genel Müdürlüğü ve Sosyal Doku Derneği’nin katkıları ile Trabzon’un Hayrat ilçesi Hamzalı Mahallesi’nde 3.sü düzenlenen 45 Günde Arapça Anlama ve Konuşma Melekesi kazandıran Dil Kursu başarı ile tamamlandı. Yapılan mezuniyet töreninde kursiyerlere sertifikaları verildi.

Kursa, İHL son sınıf öğrencilerinden, İlahiyat Fakültesini tercih eden öğrenciler kabul edildi.

14 Haziran – 24 Temmuz arası devam eden kursun seviye tespit imtihanı ve merasimi 22 Temmuz Salı günü saat 14:00 – 19:00 arası, Balaban – Hamzalı Mahallesi Kız Kur’an Kursu konferans salonunda yapıldı.

Kursa katılan 25 Öğrenci, Uzungöl’e götürülerek Arap Turistlerle uygulama yaptırıldı. Uygulama gezisini, Kursun 11. gününde yapan kız öğrenciler, Uzungöl’de Arap ailelerle konuşup anlaşabilmenin heyecan ve zevkini birlikte yaşadılar.

Kursa katılan 25 kız öğrenciden 22′si AİHL ve İHL, 3′ü ise düz lise mezunu olup, bunlardan da ikisi FSM İslami İlimler, ikisi Marmara, 3′ü Ankara, 2′si KTÜ ve 1′i Hitit İlahiyat Fakültesi öğrencisidir. Kalan 15 öğrenci ise bu yıl muhtelif İlahiyat Fakültelerini tercih edecek olan, Vakfıkebir, Of, Terme, Niksar, Eyüp, Kırıkkale, Şavşat, Niğde, Bartın, Kadıköy, Üsküdar, Sakarya, Bakırköy, Zeytinburnu, K.Deniz Ereğlisi ve Tevfik İleri AİHL, İHL ve düz liselerden mezun olmuş öğrencilerdir.

Kursa katılan kız öğrencilerin tamamı başarı göstererek  “Başarı Belgesi ” almaya hak kazandı.

Törene Din Eğitimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz,  Hayrat Halk Eğittim Müdürü Ahmet Öztürk, FSM Öğretim Üyesi Yard.Doç.Dr.Ahmet Efe, Proje Uzman ve Yönetmeni Ahmet.Ziya İbrahimoğlu, İst.Üniv.İlâhiyat Fak.Öğr.Üyesi Yard.Doç.Dr.Abdullah Trabzon ve  Kurs Hocaları katıldı.

Seviye Tesbit Mülakatı sonunda  söz alan Din Eğitimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, konuşmasında 958 Anadolu İmam Hatip lisesi 1424 İmamhatip ortaokulu var bu yıl bu okullardan 713 bin öğrenci eğitim gördü. Önümüzdeki sene İmam hatiplerin sayısı 2500 e, öğrenci sayısı da 1 milyon olacak. Bu da Arapça öğreticisine çok ihtiyaç olacak demektir. Resmi rakamlara göre 22 bin öğretmene ihtiyacımız var. Açık ve net söylüyorum Biz okullarımızda Arapça öğretemiyoruz. Okullarda 7 yıl Arapça okuyanlar okuduğu Arapçadan müştekidirler. Arapça öğrenmek için yurt dışına gitmek isteyenlere diyorum ki Yurt dışına gitmenize gerek yok siz Trabzon’a, Hamzalı’ya gideceksiniz. Genel Müdür, okullarımızda buradaki metot ile Arapça öğretmenin gayreti içinde olacağız.diyerek sözlerini bitirdi.

Hamzalı Kur'an-ı Kerim Kursu Açılış from Sosyal Doku Vakfı on Vimeo.

Daha sonra söz alan akademisyenler 45 gün gibi kısa zamanda Arapça dili öğretebilmeyi hayretle izlediklerini gizleyemediler. Hayrat ilçesinin  Balaban mahallesinin bir köşesinde bu mükemmel ilim yuvasının olması, açıkçası bizleri şaşırttı ifadelerine yer verdiler.

Ahmet Ziya İbrahimoğlu, 45 günde Arapça öğrenme başarısının sırlarını şöyle açıkladı

Arapça ve Türkçe’de müşterek kullanılan 6300 kelimeden istifade ile Arapça öğrenmeyi kolaylaştıran ve sevdiren bir metodun uygulandığı kursta, talebelere disiplin ve yoğun programların hakim olduğu bir süreç yaşatıldı.

İlk günden itibaren Türkçe konuşulmayan Arapça Dil Kursu’nda, güne sabah 03:30′da başlanıyor. Sabah namazından sonra yatılmıyor; bunu yerine öğle namazından sonra uyuma fırsatı veriliyor. Günlük program yatsı namazının kılınması ile bitiyor; saat 23:00′da bütün öğrenciler yatmış oluyorlar. Gün boyunca sehven de olsa, konuşulan her Türkçe kelime için   1 TL ceza kesiliyor.

Öğrenciler bu kursta bir çok şeyin ilkini yaşadılar. Dil öğrenmenin zor olmadığını, bilakis kolaylığını görüp yaşama fırsatı buldular. Zor ve ürkütücü buldukları Arapçayı sevdiler; konuşma zevkini tattılar. Verimli ve başarılı bir gün geçirme alışkanlığı ve keyfiyetini yaşama imkanını tanıdılar. Düzenli ve disiplinli bir hayatın, olmazlarını nasıl oldurduğunu gördüler. Dünyada ve Türkiye’de ilk defa, 45 gün gibi kısa bir sürede, en zor diller arasında gösterilen, Arapçayı konuşma ve anlamayı başardılar. Fedakarlık, dayanışma ve kaynaşma ruhunu, zevkini tanıyıp yaşadılar.

Dil öğrenmenin doğru ve doğal usulünün, önce anlamak ve konuşmakla başlaması, sonra okumak ve yazmakla devam etmesi ve ondan sonra da gramer öğrenmekle geliştirilmesi gerektiğini kavramış oldular. Üç senedir tekrarlanan Arapça Dil Kursu’na katılan öğrencilerden herhangi bir ücret almıyoruz. Ayrıca ücretsiz Konaklama ve Yemek imkanı da veriyoruz. Sadece kural ihlali yapanların ödeyeceği ceza teminatı olarak her öğrencinin 500 TL teminat yatırmasını şart koştuk. Yatırılan bu teminat, kural ihlali yapmayanlara, kurs bitiminde aynen veya ceza miktarı kesilerek iade ettik.

Öğrencileri gün boyunca değişik aktivitelerle meşgul ettik. Doğal hayatın akışı esnasında yaşanan her şey, derslerin konuları arasına girdi. Ne istediğini Arapça ifade edemeyene istediğini vermedik. Mahrum kalmamak için isteklerinizi Arapça ifade etmeyi öğrenmek zorundasınız. Tiyatro oyunları ile bir çok konu, canlandırılıp işlenerek zevkli hale getirdik. Yarışma, çizgi filim seyretme, Arapça haber dinleme, günlük aktivitelerden sadece bazıları…

Günlük hayatın seyri esnasında, Arapça ifade etmeyi bilmediğimiz her şeyi size öğretecek rehberleriniz var ve bunlar arasında Türk olmayan, Arap asıllı Hanımlar  da bulunuyor. Dedi

A) Kurs Hocaları:

1-Ayşe İbrahimoğlu Güner

Kurs Hocası

2-Esma Al Masri

Kurs Hocası

3-Betül İbrahimoğlu Paköz

Kurs Hocası

4-Aişe Nida Yılmaz

Rehber-Yard. Hoca

5-Fatma Sena Yasan

Rehber-Yard. Hoca

6-Hatice Kübra İskender

Rehber-Yard. Hoca

7-Ayşenur Yurtman

İdari Rehber-Belletmen

B) Dereceye Giren Öğrenciler:


1.Semiha Demir

2.H.Dilara Çeken

3.Hacer Akyüz

4.Neslihan Gür

5.Meryem Kurt

C) Seviye Tesbit İmtihan Komisyonu:

1-Yard.Doç.Dr.Ahmet Efe

FSM Öğretim Üyesi

2-A.Ziya İbrahimoğlu

Proje Uzman ve Yönetmeni

3-Yard.Doç.Dr.Abdullah Trabzon

İst.Üniv.İlâhiyat Fak.Öğr.Üyesi

http://www.hamzali.org/

Bu yazı toplam 7876 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar