29 Kasım 2021 Pazartesi Saat 10:56
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Trabzonspor Kulübü’nün, 68. Olağan Genel Kurulu yapıldı.
15 Aralık 2013 Pazar Saat 13:23
Hayri Gür Spor Salonu’nda yapılan genel kurula, Kulüp Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu, yönetim kurulu üyeleri, bazı eski başkan ve yöneticiler ile delegeler ve davetliler katıldı.

Trabzonspor'un 68. Olağan Genel Kurulunda yönetim kurulunun 6 aylık mali ve idari bilançosu onandı ve Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu güven tazeledi.
Hacıosmanoğlu, şike sürecinde sergilediği tutumdan dolayı Türkiye Futbol Federasyonu'nu ağır bir şekilde eleştirdi.
Hacıosmanoğlu, şike sürecinde sergilediği tutumdan dolayı Türkiye Futbol Federasyonu'nu ağır bir şekilde eleştirerek, "Bu ahlaksız kararı, bu it gibi kararı Federasyon ve kurulları verdi" dedi. Hacıosmanoğlu, yarın UEFA ve FIFA'da görüşmeler yapacağını da söyledi.

 Trabzonspor'un 43. dönem 68. Olağan Genel Kurulu, Hayri Gür Spor Salonu'nda yapıldı. 7 bin 500 kişilik salonun büyük bir bölümünün boş olduğu genel kurulun açılış konuşmasını yapan Genel Sekreter Köksal Güney, gerekli çoğunluğun sağlandığını duyurdu. Daha sonra Genel Kurul Başkanlığı seçimi yapıldı, ardından da saygı duruşu gerçekleştirildi ve İstiklal Marşı okundu. Ardından Genel Kurul Divan Başkanı Ahmet Metin Genç, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Tolga Zengin'in annesi için baş sağlığı dileğinde bulunarak, tecrübeli file bekçisini yalnız bırakmayarak Trabzon'a gelen Beşiktaş kulübüne gösterdiği hassasiyetten dolayı teşekkür etti. 


ÜSTÜNSALİH SERMAYE ARTIRIM TALEBİNDE BULUNDU

Trabzonspor Yönetim Kurulu adına ilk olarak konuşan Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Abdi Serdar Üstünsalih, kulübün sermaye artırımına gitmesi gerektiğini belirterek, "Kulübümüzün sermaye yapısı esas sermaye üzerine kurulmuştur. Sermaye artışı olması gerekmektedir. UEFA Mali Fair- Play kuralları çerçevesinde kayıtlı sermaye düzenine geçilmesi zorunlu bir hal almıştır. 2011 yılında yapılan şirket birleştirmesi nedeniyle kayıtlı sermayeye geçilmeliydi. Bu konuda geç kalınmıştır. Kulübümüz bu yüzden SPK nezdinde ciddi uyarılar ve cezalar almaktadır. Kayıtlı sermayeye geçtiğimiz takdirde kulübümüzün ihtiyaç duyduğu sermaye artışı kademeli olarak yapılacaktır. Kayıtlı sermaye düzenine geçtiğimizde basamak basamak sermayeyi artırma imkanını almak istiyoruz. Bu sermaye yapısını güçlü bir hale getirmenin yolu kayıtlı sermayeye geçmektir" dedi. 


GENEL KURULUN SEÇİMLİ OLMASI TALEBİ REDDEDİLDİ 

Üstünsalih'in konuşmasının ardından Trabzonspor delegelerinden Recep Bakırtaş ve Ali Sait Yılmaz, Trabzon 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin yönetimin görev süresini azaltan kararını gerekçe göstererek Olağan Genel Kurulun bugün veya ileri bir tarihte seçimli olarak yapılması için itirazda bulundu. Genel Kurul Divan Başkanı Ahmet Metin Genç ise Genel Kurul Divanı olarak mahkemenin kararının henüz netleşmediği ve kulübün bu davayı temyize götürdüğünü gerekçe göstererek itirazları reddettiklerini söyledi. 


KULÜBÜN BORCU 173 MİLYON TL

Daha sonra tekrar kürsüye çıkan Üstünsalih, kulübünün borcunun görevi devraldıkları günden itibaren azaldığını belirterek, "Yönetimimiz seçildikten sonra yeni bir anlayışla yapılanma çalışmaları başlattı. Yeni bir kadro oluştu ve yıldız transferler yapıldı. Özellikle UEFA'da grup lideri olarak yolumuza devam ettik. Yönetimimiz alt yapımıza da önem vererek yeni hocalar ile çalışmalara başladı. 30 Nisan 2013 tarihinde yayınlanan raporda kulübün borcu 176 milyon TL olarak açıklanmıştır. Kulübümüzü devraldığımızda reel borç ise 190 milyon tl civarındaydı. Borç miktarımız an itibariyle ise 173 milyon TL civarına inmiştir. Sıkıntılarımız devam etmekle beraber imkanları maksimum güçte kullanarak borç miktarını azaltmış bulunmaktayız. Bu iyi gidiş kulübümüzün en önemli hamlesidir" dedi. 


HACIOSMANOĞLU: "BECEREMEZSEK GİDERİZ"

Konuşmaların ardından kürsüye çıkan Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, çocukluk hayali olan başkanlık görevini en iyi şekilde yürütmeye çalıştığını belirterek, "Allah bize layıkıyla hizmet etmeyi nasip eylesin. Bizim tek derdimiz hem saha içinde hem de saha dışında Trabzonspor'u en iyi şekilde temsil etmektir. Başka da bir istikbal beklentimiz yoktur. Trabzonspor'un yeniden yapılanmaya ihtiyacı olduğunu söyledik. Biz daha önce de transfer yaparak takımı şampiyon yapacağım diyen hem kendini hem sizi kandırıyordur dedik. Biz hala değişim aşamasındayız. Yapılanmaya henüz geçmedik. Biz sadece bizden öncekilere gösterilen sabrın kısa süreliğine de olsa bize de gösterilmesini istiyoruz. Becerebiliyorsak burada dururuz, beceremezsek tribünden geldik bırakıp oraya gideceğiz. Başaramadığımız bir işi başaracağız diye bulunduğumuz yerde kalmayız" diye konuştu.


"SADECE 2010-2011 YILINDA DEĞİL, BİRÇOK YILDA ŞAMPİYONLUĞUMUZ ÇALINDI"

Hacıosmanoğlu, tüm Trabzonspor taraftarların ortak yarasının 2010-2011 yılında çalınan şampiyonluk kupası olduğunu belirterek, "Sadece 2011'de değil, 1995- 1996, 2003-2004 ve 2004-2005'te de çalınmıştı. Alışkanlık haline gelmiş bu. Hepimizin zaafı. Sadece yönetenlerin değil. Ancak biz kendimize yakışan bir duruş sergilemeliyiz. Herkes mücadele etmiştir. Ama şike süreciyle ilgili başlamadan öncede başladıktan sonra da bizim bu konuyla ilgili mücadele etmediğimizi söyleyenler art niyetli insanlardır. Bizim bu konuyla ilgili ne mücadele verdiğimizi herkes biliyor. Bir seçim kaybettik ama bu işin peşini bırakmadık. Bunun aksini söyleyen yanlış konuşur. 6222 sayılı kanunu Kulüpler Birliği'nden meclise ben göndermedim, bu kulübü yönetenler gönderdi. Bu yasa bizim elimizden şampiyonluklarımızı çalan hırsızların ceza almasını sağlayan yasaydı. Eğer Kulüpler Birliği o önergeyi meclise göndermeseydi meclis altı ay önce çıkarmış olduğu ceza yasasını failleri yakalandıktan sonra değiştirmezdi" dedi. 


"YARIN HEM UEFA'YA HEM DE FIFA'YA GÖRÜŞMEYE GİDECEĞİM"

Şike süreciyle ilgili olarak girişimlerinin sürdüğünü de söyleyen Hacıosmanoğlu, şöyle konuştu:

"UEFA ve FIFA ile görüşmelerimiz devam ediyor ama Türkiye'deki bu süreci tamamlamak durumundayız. Yarın da hem UEFA'ya, hem de FIFA'ya görüşmeye gideceğim sabah. Biz sadece kupamızı istemiyoruz. Biz Türk futbolundaki adaletsizliğin ve bu pisliğin ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Bizim oradaki insanlardan çok beklentimiz yok. Ama bu pisliği temizlerseler ülke futbolunu batırmayacaklar. Aksi takdirde bu pisliğin içinde boğulup gidecekler. Bu nedenle biraz sabırlı olalım. Biz tertemiz bir genel kuruldan çıkarak buraya geldik. Genel kurulun iradesi ile kazandık. Ama yerel mahkeme bir karar verdi. Bugün bizi meşruiyetimizi kaybetmiş addeden hukukçu arkadaşımızın, kesinleşmemiş bir mahkeme kararı üzerinden görevden ayrılmamızı istemesi doğru değildir. Bir üst mahkeme karar verirse biz gerekeni yaparız."


"SİYASETİ KENDİ LEHİME ÇEVİRİRSEM YÜZÜME TÜKÜRÜRSÜNÜZ"

Kulübün siyasete bulaştığı iddialarına da cevap veren Hacıosmanoğlu, "Bizim dönemimizde siyaset bu kulübün içine girmeyecek' dedik. 'Siyaset kulübün iliklerine kadar girecek ama kulübe hizmet eden siyaset olacak' dedim. Bizim siyasetle hiç işimiz olmadı. Siyaset Trabzonspor'un hizmetinde olacaktır dedik. Bugün de böyle diyoruz. Kazlıçeşme'ye millet adına gittim. Eğer oraya gidişimi siyasi ve ticari kendi lehime çevirirsem toplanıp benim yüzüme tükürürsünüz. Yarın bir başkası Türkiye'ye daha iyi hizmet ederse o zaman da onun yanında oluruz" ifadelerini kullandı. 


"ŞİKENİN BAŞI VE ORGANİZATÖRÜ AZİZ YILDIRIM'DIR"

Başkan Hacıosmanoğlu, Tahkim Kurulu ile yaptığı görüşmenin eleştirilmesiyle ilgili olarak da şöyle konuştu:

"İki tane ahlaksız karar olmaz dedim. Bir tane ahlaksız karar var, bir tane namussuz karar, bir tane it gibi karar var. Bu lafı kullandığım için özür diliyorum. Bu kararı ne UEFA, ne disiplin kurulu, ne Tahkim Kurulu, ne CAS verdi. Bu ahlaksız kararı, bu it gibi kararı Federasyon ve kurulları verdi. Bunu düzeltmek onların elinde. Ama pislik ve adaletsizlik düzelmezse o koltuklarda oturamazlar. Ben TFF ile yaptığım görüşme sonrası çıkışta, 'Yıldırım Demirören şikeyi kabul etti' dedim, onlar da kibar bir açıklama yaptılar. Ben Demirören'e, '2011 yılında şike yoktur diyorsan senle oturmam bu çayı içmem dedim' ondan sonra bir saat oturduk. Orada kimin şikeyi kabul ettiğini herkes biliyor zaten. Şikenin başı ve organizatörü Aziz Yıldırım'dır. Ama ona güç veren, destekçi olan, yardım eden kim varsa, 'şike yoktur' diye kim diyorsa namussuzun dik alasıdır. Yarın İsviçre'ye gideceğim. Şikecileri kurtarmak için Türk futbolunu dünya futbolunun dışına bırakmaya kim cesaret edecek." 


YÖNETİM KURULU İBRA EDİLDİ 

Hacıosmanoğlu'nun konuşmasının ardından yönetimin altı aylık mali ve idari bilançosu ibra edildi. Trabzonspor kulübünün 2014 yılı konsolide bütçesi ise 482 milyon 750 bin TL olarak onandı. Ayrıca yönetim kurulunun sermaye artırım talebi de genel kurulundan geçti ve yönetim kuruluna yetki verildi.  68. Olağan Genel Kurul'da daha sonra Denetleme Kurulu, Sicil Kurulu, Arşiv ve Müze Kurulunun seçimine geçildi.

Bu yazı toplam 2100 defa okundu.
 
Paylaş
EMRAH SOLMAZ
Federasyon “it” gibi karar vermiştir’
Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, şike süreciyle ilgili yarın hem UEFA hem de FIFA ile görüşmeye gideceğini açıkladı.
Trabzonspor Kulübü’nün, 68. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Hayri Gür Spor Salonu’nda yapılan genel kurula, Kulüp Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu, yönetim kurulu üyeleri, bazı eski başkan ve yöneticiler ile delegeler ve davetliler katıldı. Genel kurula katılımın çok düşük kalması dikkat çekti.
Ahmet Metin Genç başkanlığında oluşturulan genel kurul divan başkanlık kurulu, genel kurulun başlama saati itibariyle katılan delege sayısının 447 kişi olduğu açıklandı. Yeterli çoğunluğun oluşmasının ardından genel kurul, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Trabzonspor delegelerinden Recep Bakırtaş ve Ali Sait Yılmaz, Trabzon 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin bir önceki genel kurulda yönetimin görev süresini uzatan kararı iptal ettiği için genel kurulun yasalara aykırı olduğunu, seçimli yapılması gerektiği iddiasıyla divana teklif verdi.
Divan Başkanı Ahmet Metin Genç ise mahkemenin kararının henüz netleşmediği ve kulübün bu davayı temyize getirdiğini gerekçe göstererek itirazları reddettiklerini söyledi.
Daha sonra söz alan Mali İşlerden Sorumlu Trabzonspor Başkan Yardımcısı Abdi Serdar Üstünsalih, kulübün mali ve idari yapısıyla ilgili delegelere bilgi verdi.
Üstünsalih, kulübün kayıtlı sermaye düzenine geçmesi ve sermaye artırımına gitmesi gerektiğini belirtti. Üstünsalih, yönetim adına, bu konularla ilgili teklifin genel kurul gündemine alınması teklifini verdi. Yapılan olmamada da teklifi genel kurulun gündemine alındı.
Daha sonra da bazı genel kurul üyeleri mali ve idari yapıyla ilgili görüşlerini belirtmek üzere söz aldı. Bazı üyeler henüz 6 aylık olan yönetime destek ve sabır gösterilmesi gerektiğini ifade etti. Bazıları ise Başkan Hacıosmanoğlu’nun kulübe siyaset soktuğu ve şike konusunda kulübün haklarını yeterince savunmadığı iddiasıyla eleştirilerini dile getirdi.
KULÜBÜN BORCU 173 MİLYON TL
Denetleme Kurulu Başkanı Mahmut Ören, kurul olarak 1 Mayıs – 30 Kasım arasındaki belge ve defterleri maddi ve idari açıdan incelediklerini belirtti. Ören, kulübün toplam borcunun 21 milyon 9 bin 721 lirası uzun, 152 milyon 407 bin 723 lirası ise kası vadeli olmak üzere toplam 173 milyon 417 bin 444 TL olduğu açıklandı.
HACIOSMANOĞLU: BECEREMEZSEK GİDERİZ
Daha sonra kürsüye çıkan Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, çocukluk hayali olan başkanlık görevini en iyi şekilde yürütmeye çalıştığını belirtti.
Tek dertlerinin hem saha içinde hem de saha dışında Trabzonspor’u en iyi şekilde temsil etmek olduğunu kaydeden Hacıosmanoğlu, “Başka da bir istikbal beklentimiz yoktur. Trabzonspor’un yeniden yapılanmaya ihtiyacı olduğunu söyledik. Biz daha önce de transfer yaparak takımı şampiyon yapacağım diyen sizi kandırıyordur dedik. Biz hala değişim aşamasındayız. Yapılanmaya henüz geçmedik. Biz sadece bizden öncekilere gösterilen sabrın kısa süreliğine de olsa bize de gösterilmesini istiyoruz. Becerebiliyorsak burada dururuz, beceremezsek tribünden geldik bırakıp oraya gideceğiz. Başaramadığımız bir işi başaracağız diye bulunduğumuz yerde kalmayız.” dedi.
Şike süreciyle ilgili yeterince mücadele etmedikleri iddialarına tepki gösteren Başkan Hacıosmanoğlu, şöyle konuştu:


“Şike ile ilgili mücadele etmediğimizi söyleyenler art niyetli insanlardır. Bizim bu konuyla ilgili ne mücadele verdiğimizi herkes biliyor. Bir seçim kaybettik ama bu işin peşini bırakmadık. Bunun aksini söyleyen yanlış konuşur. 6222 sayılı kanunu Kulüpler Birliği’nden meclise ben göndermedim, bu kulübü yönetenler gönderdi. Bu yasa bizim elimizden şampiyonluklarımızı çalan hırsızların ceza almasını sağlayan yasaydı. Eğer Kulüpler Birliği o önergeyi meclise göndermeseydi meclis altı ay önce çıkarmış olduğu ceza yasasını failleri yakalandıktan sonra değişmezdi.”
YARIN UEFA ve FIFA İLE GÖRÜŞMEYE GİDECEĞİM
Şike süreciyle ilgili olarak girişimlerinin sürdüğünü anlatan Hacıosmanoğlu, “UEFA ve FIFA ile görüşmelerimiz devam ediyor ama Türkiye’deki bu süreci tamamlamak durumundayız. Yarın sabah hem UEFA hem de FIFA ile görüşmeye gideceğim. Biz sadece kupamızı istemiyoruz. Biz Türk futbolundaki adaletsizliğin ve bu pisliğin ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Bizim orada ki insanlardan çok beklentimiz yok. Ama bu pisliği temizlerseler ülke futbolunu batırmayacaklar. Aksi takdirde bu pisliğin içinde boğulup gidecekler. Bu nedenle biraz sabırlı olalım. Biz tertemiz bir genel kuruldan çıkarak buraya geldik. Genel kurulun iradesi ile kazandık. Ama yerel mahkeme bir karar verdi. Bugün bizi meşrutiyetimizi kaybetmiş olmakla addeden hukukçu arkadaşımız, kesinleşmemiş bir mahkeme kararı üzerinden bizim görevden ayrılmamızı istemesi doğru değildir. Bir üst mahkeme karar verirse biz gerekeni yaparız.” ifadelerini kullandı.
Kulübün siyasete bulaştığı iddialarına da cevap veren Başkan, “Bizim dönemimizde siyaset bu kulübün içine girmeyecek dedik. Siyaset kulübün iliklerine kadar girecek ama kulübe hizmet eden siyaset olacak dedim. Bizim siyasetle hiç işimiz olmadı. Siyaset Trabzonspor’un hizmetinde olacaktır dedik. Bugün de böyle diyoruz.” dedi.
ŞİKENİN BAŞI VE ORGANİZATÖRÜ AZİZ YILDIRIM’DIR
Tahkim Kurulu’nu yaptığı ziyaretin eleştirilmesine de cevap veren Başkan Hacıosmanoğlu, o görüşmenin detaylarıyla ilgili bilgiler verdi: “İki adet ahlaksız karar olmaz dedim. Bir adet ahlaksız karar var, bir adet namussuz karar, bir adet it gibi karar var. Bu kararı ne UEFA, ne disiplin kurumu, ne Tahkim Kurulu, ne CAS verdi. Bu ahlaksız kararı, bu it gibi kararı Federasyon ve kurulları verdi. Bunu düzeltmek onların elinde. Ama pislik ve adaletsizlik düzelmezse o koltuklarda oturamazlar. Ben TFF ile yaptığım görüşme sonrası çıkışta, ‘Yıldırım Demirören şikeyi kabul etti’ dedim onlarda kibar bir açıklama yaptılar. Ben Demirören’e, ‘Ben ona 2011 yılında şike yoktur diyorsan senle oturmam bu çayı içmem dedim’ ondan sonra bir saat oturduk. Orada kimin şikeyi kabul ettiğini herkes biliyor zaten. Şikenin başı ve organizatörü Aziz Yıldırım’dır. Ama ona güç veren, destekçi olan, yardım eden kim varsa, şike yoktur kim diyorsa namussuzun dik alasıdır. Yarın İsviçre’ye gideceğim. Şikecileri kurtarmak için Türk futbolunu dünya futbolunun dışına bırakmaya kim cesaret edecek.”
YÖNETİM KURULU İBRA EDİLDİ
Hacıosmanoğlu’nun konuşmasının ardından yönetimin altı aylık mali ve idari bilançosu ibra edildi. Trabzonspor kulübünün 2014 yılı konsolide bütçesi de 482 milyon 750 bin TL olarak onandı. Ayrıca, yönetim kurulunun kayıtlı sermaye düzenine geçilmesi ve sermaye artırım talebi de genel kurulundan geçti ve yönetim kuruluna yetki verildi.
Yönetim kurulu seçimlerinin olmadığı genel kurulda, dilek ve temenni konuşmalarının ardından ise denetleme, disiplin, sicil, arşiv ve müze kurullarına asil ve yedek üye seçimlerine geçildi
15 Aralık 2013 Pazar Saat 13:28
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar