03 Ağustos 2021 Salı Saat 17:40
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Trabzon'un Fethi yine "çakma" Tarihte kutlandı...!
27 Ekim 2012 Cumartesi Saat 11:23
Araştırıyoruz, Hala bizi ciddiye alan yok,, İngilizce, Yunanca, Rumca, Rusça "15 Ağustos 1461" yazın googleye sorun, Başa Vikipedia olmak üzere bakın binlerce sayfada ne yazıyor?


Bütün Dünya tarih otoriteleri fethin gerçek tarihini 15 Ağustos 1461 olarak kabul ediyor,

Trabzon beld. Başk. Orhan Gümrükçüoğlu, Prof. Dr. Hüseyin Albayrak'ın yayınladığı "Trabzon Tarihi" kitabına Önsöz yazarak, Trabzon belediyesi adına bastırdı, Bu kitapta fetih tarihi 15 Ağustos 1461 olarak yazıldığı halde Valilik ve belediyemiz inatla 26 Ekim 1461 gibi zayıf senetli bir tarihi "Trabzon'un Fetin tarihi" olarak kabul edip , Resmi kutlamalar yapılması karşısında "Neden Böyle Yapılıyor...?" diye sormadan edemiyoruz.

Web sitemizde konu ile ilgili pek çok araştırma yazısı olduğu için burada detaya girmeyerek ilgilileri uyarıyoruz, Fethi gerçek tarihinde kutlayın, Halkı yanılmayın.

15 Ağustos 1461tarihini Fener Patriği Bartelemeos'a Sumelada Trabzon'un Fethine Ağıt ayini yapmasına tahsis edenler, Aynı zamanda bir müzede ibadet yapılma yasağını delmiş olmakla kalmamış, Türk milletinin Trabzon'un fethini gerçek tarihinde kutlanmasının önünü kesmiştir, Türk kamuoyuna duyurulur


TRABZON MEDYASINDA FETİH TÖREN HABERLERİ:
TRABZON'UN FETHİ COŞKUSU YAŞANDI

Trabzon’un 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedilişinin 551. yıldönümü törenle kutlandı. Fatih Parkı'nda Fatih Sultan Mehmet büstüne çelenk konulmasıyla başlayan kutlamalara, daha sonra Atapark’taki surların önünde devam edildi. 

Törene Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Garnizon Komutanı Kurmay Albay İlhami Erdil, Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri ve öğrenciler katıldı.


Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu yaptığı konuşmada fethin önemine değinerek, "Trabzon'u fetheden Fatih Sultan Mehmet, 'Trabzon'u fethetmeden İstanbul'un fethi tamamlanmamış olur.' diyerek bize tarihi bir mesaj vermiştir. Bu mesajda insan sevgisini ve uygarlığımızı dünyaya tanıtma vardır. Bu topraklarda cihan padişahları yetişmiştir. Özellikle genç kuşaklarımızı tarih bilinciyle yetiştirmek zorundayız. Trabzon’u fethederek bize miras bırakan Fatih Sultan Mehmet’in geniş ufuklu devlet adamlığını, asil duruşunu, devlete ve millete hizmet için yola çıkanların iyi anlaması gerekiyor. Trabzon’un fethinin 551. yılını kutluyor, hepinizi saygıyla selamlıyor” dedi.


Törende 'Trabzon ve Fetih' konulu yarışmalarda ve 'Fetih Koşusu'nda dereceye giren sporculara ödülleri, Vali Dr. Recep Kızılcık, Garnizon Komutanı Kurmay Albay İlhami Erdil ve Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, tarafından verildi. Tören, folklor gösterileri ve Trabzon Belediyesi Mehteran Takımı'nın verdiği konserin ardından sona erdi.

Bu yazı toplam 1563 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar