03 Ağustos 2021 Salı Saat 19:18
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rize'liler de Başbakandan Özür bekliyor
28 Kasım 2011 Pazartesi Saat 14:37
Şapka kanunu ve Türkçe ezana karşı çıkan Rizeliler Hamidiye zırhlısının şehri ve sahili bombalamasıyla sindirilmişti. Vatansever Rizeliler, devlet düşmanlığı yapmadık, inancımıza sahip çıktık dedi

1925 Yılında Cumhuriyet devrimlerinden Şapka kanunu ve Türkçe Ezan dayatmasına baş kaldıran muhafazakar Rize halkının Hamidiye zırhlısı ile topa tutulması nedeniyle mağdur olduklarını, Bu nedenle yıllardır devletten özür beklediklerini beyan ettiler.


1925 yılında Rize ve civar ilçelerde, köylerde meydana gelen Şapka Devrimi aleyhinde olaylarda Hamidiye zırhlısı emniyet görevi üstlenmiştir; olayların büyüyerek civar ilçe ve illere yayılmasına meydan vermemek için sahil bombalanmaya başlanmış, çıkan isyanlar bastırılmıştı.
Şapka devrimi ve Türkçe ezan dayatmasına karşı çıkan isyanlarında yakalananların İstiklal Mahkemesi'nde yargılanmaları boyunca Hamidiye savaş gemisi Rize'den ayrılmamıştır.
 
Başbakan R.T. Erdoğanın Dersim İsyanları nedeniyle Başbakan olarak özür dilemesi, Rizede huzursuzluğa sebep olmuş, Frenk mukalliğini kabul etmeyen Rize halkının topa tutulmasının, Halkın zorlanarak " Atma Hamidiye atma Şapkada giyeceğuz, vergide vereceğuz, askerede gideceğuz" sözlerinin günümüze kadar geldiğini biliyoruz.

Bu yazı toplam 3855 defa okundu.
 
Paylaş
Abdullah Konyalı
SIRADA KONYALILARDA VAR
Cumhuriyetin ilk yıllarında gerçekleştirilen "İnkilaplar" nedeniyle Konya'da vatansever, Müslüman Türk halkı İnkilapların bazılarına karşı çıktı diye Konya aylarca topla tutuldu, kaç kişi öldü yaralandı hiç açıklanmadı.
Biz bölücüler gibi vatan hainliği yapmadık, Bugün olduğu gibi dünde aynı vatan, bayrak sevgisi yolunda canımızı vermekte, bölücülerin önünde bedenlerimizle set oluşturmaktayız.
İnkilapçıların referandumla yapması gereken Devrimleri dayatmayla yapması zaten insanlık suçudur.
Bu suçun failleri artık aramızda değil, Allah taksiratlarını af eylesin. Belki iyi niyetlerle bu uygulamaları yapmış olabilirler.
LakinKonyanın onurunu korumak İtibarını geri vermek adına sadece başbakanın ağzından değil, TBMM kararı ile Konyaya yapılan haksızlıklar için özür bekliyoruz.
29 Kasım 2011 Salı Saat 04:35
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar