Trabzon'un Fatih Sultan Mehmet han tarafından teslim alınış tarihi 15 Ağustos 1461 olduğunu tescil ettik.

Kültür bakanımızın son yıllarda Trabzon'un fetih tarihini 26 Ekim 1461 olarak açıklamış olsa bile, Gerçekler öyle demiyor.
Bizden başka 26 ekim diyen yok!, Başta Yunanistan olmak üzere bütün dünya Trabzon'un fethinin tarihini 15 Ağustos 1461 olarak biliyor.
Kültür bakanlığı gerçek fetih tarihinde Ortodokslara Sumela'da feth'e ağıt ayini yaptırırken, Türk milletine asılsız bir tarihi Fetih tarihi olarak dayatıyor. Pek çok tarihçimizde ortaya çıkıp, Bakanlığın ve Trabzon belediyesinin 26 Ekim tarihinde dayatmasının "Teslimiyetçi bir politika" olduğunu ortaya koyuyoruz.

Gelin hep beraber deneyelim, Google tarayıcınıza

 " 15 Αυγ. 1461 στην Τραπεζούντα"  yapıştırın, BU Yunanca, (15 Ağustos 1461 Trabzon) demektir. sayfaları google sayfasında açın, veya çeviri sayfasında Türkçeye çevirin, Çıkan sayfalara bakın, ne büyük bir ihanetin içinde olduğumuzu göreceksiniz, Yüzlerce Yunan web sitesinde "15 Ağustos 1461" Tarihi Trabzon'un fethi tarihi olarak karşınıza çıkacaktır.

BİZ SİZLER İÇİN BİRÇOK SAYFAYI JPG OLARAK KOPYALADIK AŞAĞIDA YAYINLIYORUZ
Bu gerçekten yola çıkarak Trabzon'un fethi kutlamaları acilen 15 Ağustos'ta yapılmasına başlanmasını talep ediyoruz.
kendileri ile konuştuğumuz bazı Trabzon STK başkan ve üyeleri, Kendilerinin hükümete karşı bir tarih belirlemek durumunda olmadıklarını, Hükümet ne zaman kutlarsa kendilerinin de o zaman kutlayacaklarını açıkladılar.
Bu düşüncede olan STK temsilcilerini kınıyoruz. Yunan için önemli olan bizim için neden önemsiz, Ve yalan tarihe razı olmak niye?
Sivil toplum örgütlerimiz ne için varlar, asli görevleri hükümet ile sivil halkın diyalogunu gerçekleştirmek değil mi?
Bizim Dernekçilerimiz sivil toplum kuruluşlarının amaçlarını konser-piknik-burs-lokal gibi hizmetlerden mürekkep sandıklarına şahit oluyoruz, İnşaallah bu cesaretsizlikten dönerler.


İŞTE O SAYFALARIN TERCÜMESİ.

SAYFANIN YUNANCASI

SAYFANIN TERCÜMESİ

SAYFANIN YUNANCASI

SAYFANIN TERCÜMESİ

SAYFANIN YUNANCA- TÜRKÇESİ BİR ARADA

SAYFANIN TÜRKÇESİ

SAYFANIN YUNANCASI
http://tr.wikipedia.org/wiki/Trabzon_%C4%B0mparatorlu%C4%9Fu
http://tr.wikipedia.org/wiki/15_A%C4%9Fustos
YUKARIDAKİ İKİ SAYFADA DA 15 AĞUSTOS TRABZON'UN FETHİ OLARAK İŞLENMİŞ OLDUĞUNU GÖRECEKSİNİZ