Rize'liler de Başbakandan Özür bekliyor
28 Kasım 2011 Pazartesi Saat 22:37
Şapka kanunu ve Türkçe ezana karşı çıkan Rizeliler Hamidiye zırhlısının şehri ve sahili bombalamasıyla sindirilmişti. Vatansever Rizeliler, devlet düşmanlığı yapmadık, inancımıza sahip çıktık dedi

1925 Yılında Cumhuriyet devrimlerinden Şapka kanunu ve Türkçe Ezan dayatmasına baş kaldıran muhafazakar Rize halkının Hamidiye zırhlısı ile topa tutulması nedeniyle mağdur olduklarını, Bu nedenle yıllardır devletten özür beklediklerini beyan ettiler.


1925 yılında Rize ve civar ilçelerde, köylerde meydana gelen Şapka Devrimi aleyhinde olaylarda Hamidiye zırhlısı emniyet görevi üstlenmiştir; olayların büyüyerek civar ilçe ve illere yayılmasına meydan vermemek için sahil bombalanmaya başlanmış, çıkan isyanlar bastırılmıştı.
Şapka devrimi ve Türkçe ezan dayatmasına karşı çıkan isyanlarında yakalananların İstiklal Mahkemesi'nde yargılanmaları boyunca Hamidiye savaş gemisi Rize'den ayrılmamıştır.
 
Başbakan R.T. Erdoğanın Dersim İsyanları nedeniyle Başbakan olarak özür dilemesi, Rizede huzursuzluğa sebep olmuş, Frenk mukalliğini kabul etmeyen Rize halkının topa tutulmasının, Halkın zorlanarak " Atma Hamidiye atma Şapkada giyeceğuz, vergide vereceğuz, askerede gideceğuz" sözlerinin günümüze kadar geldiğini biliyoruz.