Of Kardeş Eli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
15 Eylül 2011 Perşembe Saat 18:59
Of Kardeş Eli Derneği bşk. yrd. Sayın Hasan İnan hoca ile Somali izlenimleri ve fotoğraflar

Of Kardeş Eli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği başkan yardımcısı Sayın Hasan İnan Hoca'nın Somali’ye yaptığı acil yardım seyaheti ve toplumsal mesajları ilçemizin sorumlu gazetecilik örneği veren ofun Nabzı gazetesi tarafından kendisi ile yapılan sohbeti aynen sizlere aktarıyoruz.

Son yılların en zor günlerini yaşayan Somali halkına, duyarlı halkın desteği ile topladıkları yardımları bizzat kendileri giderek ulaştıran Hasan İnan hocamız ile yaptığımız röportaj.
Anadolu Gençlik Derneği Of Temsilcisi ve Kardeş Eli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin başkan yardımcısı Sayın Hasan İnan Hoca ile Somali’ye giderek bizzat görüp yaşadığı o anları konuştuk.

Ofun Nabzı: Sayın hocam, öncelikli olarak bizi kırmayıp, sizinle yapacağımız bu röportaj isteğimizi kabul ettiğiz için teşekkür ediyoruz.

Hasan İnan: Basın yayın olarak, bu tür faaliyetleri gizlemeyerek ortaya çıkarıp, tüm insanlığa duyurma gayreti içinde olduğunuz için biz size teşekküre deriz.

Ofun Nabzı: Geçtiğimiz Ramazan Bayramının son 10 gününü ve bayramı Somali’de geçirdiniz? Somali’ye gidiş kararınız nasıl oldu?

Hasan İnan: Öncelikle şunu belirteyim. Müslüman olarak bizlerin hayat içinde tarafsız olma gibi bir boşluk içinde olmamız Rabbimizin emirlerine aykırı bir durumdur. Sorumluluk içinde bizlerin de bir şeyler yapmamız gerektiği düşüncesiyle arkadaşlarla yaptığımız istişareler sonucunda 2007 yılında Kardeş eli ismiyle bir yardımlaşma derneği kurma kararı aldık. Gönüllülük esası üzerine kurulan bu çalışma geçtiğimiz zaman dilimi içerisinde küçümsenmeyecek büyük başarılara imza attı. Hayırsever kardeşlerimizin samimi destekleriyle ve hayır dualarıyla bugünlere gelen bizler kuruluş amacına sessiz kalmamız asla düşünülemezdi. Ve harekete geçildi, kısa zamanda büyük bir teveccüh gören çalışmalarımız bizleri acaba Somali’ye bizzat yarımlarımızı aracısız götürebilir miyiz diye düşünmeye sevk etti ve Cansuyu Yardımlaşma Derneğindeki arkadaşlarımızı aradık ve onların katkılarıyla Somali’ye gitme imkânı doğdu. Hamd olsun Allah (C.C)’ a.

OfunNabzı: Somali’de televizyonlarda izlediğimiz kadarıyla çok büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Peki, siz bu durumu nasıl gördünüz. Televizyonlarda anlatılanların ötesinde bir durum var mı?

Hasan İnan: Şu hususun öncelikle belirtelim ki, hiçbir zaman gölge aslın kendisi değildir. Televizyonlardan bizlere aktarılanlar sadece bir gölgeden ibaret, anlatılanlar bizlere hikâye gibi geliyordu. Fakat yerinde gördüğümüz manzara olayın çok daha vahim olduğunu bizlere gösteriyordu. Bizdeki bir çoban çadırı kadar büyük bir alan içerisinde 6-7 kişinin kumlar üzerinde kalma mecburiyetinin olması, ihtiyaç giderebilecek olanların olmaması, çadır içindeki kumlarda ihtiyaçların giderilme zorunluluğu tam bir felaketti.

Bütün bu olumsuzluklara güvensiz bir ortam tuz biber oluyor. Bir toplumda otoritenin olmaması büyük bir felakettir. Bütün bunlara rağmen yudumlayabilecek bir yudum su, bir lokma ekmeğe sahip olmak onları mutlu etmeye yetip artmaktaydı. Kanaat insanların ayakta kalmasını sağlayan en büyük dayanaktı.

Ofun Nabzı: Yardım dağıtımlarını nasıl organize ettiniz ve dağıtılan yardımların miktarı ne kadar?

Hasan İnan: Somali’yi veya yardım kamplarını bizim yaşadığımız şartlarla mukayese etmek kesinlikle mümkün değildir. Cansuyu derneği ile ortak olarak yapılan çalışmalarda, daha önce kendileriyle irtibat sağlanmış Mogadişu Üniversitesi yönetiminin katkılarıyla organizasyonlar geçekleştirildi. Ramazan boyu bir iki kampla günlük 4-5 bin kişiye yemek ve tankerlerle su dağıtım yapıldı.

Ayrıca 6-7 kampta toplanan fitreler nakit olarak aile başı 100’er dolar olarak dağıtıldı. Kardeş eli olarak Of’tan toplanan yardımlar 85 bin TL’yi geçmiş durumda.

Ofun Nabzı: Of’tan yapılan yardımlar size yeterlimi? Of halkının Somali’ye bakış açısını, duyarlılığını nasıl görüyorsunuz?
Hasan İnan: Yaptığımız araştırma sonucu bizim kendilerine ulaşamadığımız kişilerin ferdi yarımları ve diğer kurumların organize ettiği yardımlar 200-300 lira TL civarında olduğunu tahmin ediyoruz. Bu da Of için ideal olmadığı halde çok iyi bir yardım olduğunu düşünüyoruz.

Şuan Of, kendi ismine yakışır bir çalışma yaptı denilebilir. İnşallah 1. Elden Kurban Bayramında bu yardımların daha da ileriye taşınacağını düşünüyorum.

Ofun Nabzı: Orada yaşadığınız zaman diliminde, dikkatinizi çeken bir olay oldu mu?
Hasan İnan: Kamplarda çok gizli ve hızlı bir şekilde dağıttığımız yardımlardan dönüyorduk. Yolda arabayla seyir halindeyken, her halinden bitkin olan yaşlı kadının yanından geçiyorduk. Yanında durarak 100 dolar uzattık. Kendisinin şuan ihtiyacının olmadığını, başkalarına vermemiz gerektiğini söyledi.

Bir başka olayda kamplarda yardım dağıtırken kendisine 100 dolar uzattığımız kadının sevincinden ağlamaya başlaması da ayrı bir mutluluk, huzur veriyordu bizlere.

Ofun Nabzı: Somali halkının Türkiye’ye bakışı nasıl?
Hasan İnan: Somali Halkı Osmanlı’yı ve Türkiye’yi çok yakından tanıyor. Çünkü Osmanlı tarihi, okullarda ders olarak okutuluyor. 14. Asırdan 19. Asra kadar Osmanlı idaresinde kalan bir ülke Somali.

Türkiye’den geldiğimizi söylediğimiz bir gencin gözleri pırıl pırıl bize bakıyor ve şöyle diyordu; Bütün dünya bizler unuttu, fakat bizler sizleri asla unutmayacağız. Ayrıca onların, Türkiye’nin bir vilayeti olmaya hazır olduklarını hissediyorum.

Ofun Nabzı: Bir kez daha Somali’ye gitmeyi düşünüyor musunuz?
Hasan İnan: Allah nasip ederse, yardım ve eksik kalmış kampanyamızı Kurban Bayramında yapacağımız çalışmalarla taçlandırıp, bu kez en az 2 arkadaş olarak Somali’ye gidip kurbanları birinci elden keserek dağıtacağız.
Ofun Nabzı: Son olarak ofunnabzı aracılığı ile iletmek istedikleriniz neler?
Hasan İnan: Son olarak diyoruz ki bir vücudun azaları gibi birbirine bağlı olan Müslümanlar, sadece sıkıntılı zamanlar da değil her zaman bizim kardeşliğimizin varlığını yüreğimizde hissetmeli, onlarla önceden olduğu gibi bundan sonra da aynı dava etrafında tüm yeryüzünün ıslahı için, yaşanabilir bir dünya için ortak çalışmamız gerektiğini düşünüyoruz. Müslümanların söz sahibi olmadığı bir dünyada insanlık zulme hizmet eden bir sürü olmaktan çıkamayacaktır.

Türkiye’nin öncülüğünde kurulacak bir İslam birliğinin tüm yeryüzünün imarı ve ıslahı için Farz olduğuna inanıyorum..

Çok yakında başlatacak olduğumuz Somali Kurban kampanyamıza hayırsever kardeşlerimizin kurbanlarıyla ve diğer bağışlarıyla katkıda bulunmasını temenni ediyoruz.

Bizleri, böyle Zor şartlarda bile onurunu kaybetmeden kanaatleriyle ayakları üstüne basabilen bir topluma hizmet ettirdiği için Allah’a Hamd olsun.

ALINTI: http://www.ofunnabzi.com/inan_somali_gercegini_ofunnabzicoma_anlatti_-roportaj-_haber1980.html