Başbakanın Yeni Danışmanı İmam Hatip Müdürü
28 Aralık 2010 Salı Saat 16:14
İstanbul İmam lisesinde başlayan arkadaşlık, Başbakanlığa kadar uzadı, 28 Şubatın mahduru Sümeyye Erdoğana hocalık yaptı

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Fatih İmam Hatip Lisesi'nden sınıf arkadaşı olan Trabzon Araklı İmam Hatip Lisesi eski müdürü Hasan Karabela başbakanlık danışmanlığına getiriliyor
Başbakan'ın Trabzon ve Rize'ye her gelişinde ziyaret ettiği yakın arkadaşı Karabela, çevresinde mütevazı kişiliğiyle tanınıyor. Karabela, son çıkan 'Okul Müdürleri Rotasyonu' çerçevesinde Trabzon İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü'ne atanmış, ancak okul müdürü Zekeriya Taşan'ın Of Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü'ne atanmayı kabul etmeyip yargıya gitmesi üzerine göreve başlamamıştı. Kararın kendisi için sürpriz olduğunu ve yılbaşından sonra göreve başlayacağını belirten Karabela, 'Tamamen onların takdiri' dedi.

Kimdir ? Hasan Karabela

Kendi Kaleminden..

'1950 Araklı doğumluyum.İlkokulu Kestanelik ilkokulunda tamamladım.İmam Hatip okulunun 5 yılını İstanbul İmam Hatip Lisesinde okudum.Daha sonra Trabzon İmam Hatip Lisesine geldim ve oradan 1972 yılından mezun oldum.Aynı yıl İstanbul Yüksek İslam Enstitüsüne girdim ve oradanda 1976 yılında mezun oldum.22/05/1976 yılında Bayburt İmam Hatip Lisesinde meslek dersleri öğretmeni olarak ilk görevime başladım.12/05/1977 DE aynı okuldfa Müdür Yardımcılığı görevini üstlendim.Daha sonra Kendi isteğimle 14/11/1982 tarihinde Araklı İmam Hatip Lisesi'ne nakil yaptım.02/03/1981 tarihinde kısa dönem olarak askere gittim.Asker dönüşünde 03/07/1981 tarihinde aynı okula Müdür olarak göreve başladım.2010-2011 Eğitim öğretim yılına kadar bu görevi yürüttüm.2010-2011Eğitim öğretim yılında Trabzon İmam Hatip Lisesi Müdürlüğüne atandım.Evliyim ve ikisi kız 3 ü erkek 5 çocuğum var'

YEREL BASINDA ATAMA :
ARAKLI İmam Hatip Lisesi eski Müdürü ve Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Fatih İmam Hatip Lisesi’nden sınıf arkadaşı Hasan Karabela, Başbakanlık müşavirliğine atandı.

Hasan Karabela, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Fatih İmam Hatip Lisesi’nden sınıf arkadaşı. Yakın dostu ve ağabeyi. Karabela, daha sonra bitirdiği ilahiyet fakültesinin ardından Trabzon ili Araklı İlçesi İmam Hatip Lisesi’nde öğretmenliğe başladı. Başbakan Erdoğan ile arasında dostluğu hep devam etti. 28 Şubat sürecinde imam hatiplerde kızların başörtülerine müdahale edildiği günler... Başbakan Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan İstanbul’da başörtüsü mağduru. Ya başını açacak, ya okula gitmeyecekti. Trabzon’da ise bu zulümün henüz sahneye konmadığı günlerdi. Başbakan Erdoğan arkadaşı Karabela’yı aradı. Sümeyye’yi ona emanet etti. Sümeyye Araklı İmam Hatip Lisesi’nde sessizce eğitim gördü. Ama dostluk bir o kadar daha pekişti. Tam 8 yıldır Karabela Başbakan’dan hiçbirşey istemedi. Başbakan kendisini her seferinde ziyaret etti ama O görüşmekle yetindi. Son olarak yeni çıkan ‘Okul Müdürleri Rotasyonu’ çerçevesinde Trabzon İmam Hatip Lisesi müdürlüğüne atandı. çok sevdiği yakın dostu Zekeriya Taşan Trabzon İmam Hatip Lisesi müdürlüğünden Of Anadolu İmam Hatip Lisesi müdürlüğüne atanmayı kabul etmedi, yani mahkemeye gitti. Taşan, mahkemeye gidince Karabela, Trabzon’a gelip göreve başlamadı. Boşalttığı Araklı İmam Hatip Lisesi müdürlüğüne ise yeni atanan müdür oturmuştu. Karabela, sonucu bekliyordu ki, Başbakanlık Danışmanlığına atama kararnamesi geldi. Dostları, dava arkadaşları çok sevindi. Başarılar diliyoruz...
Günebakış gazetesi
---------------------------------------
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı beğenir ve beğenmezsiniz.
Ama bir konuda hakkını verelim. Vefa...  

Önceki gün bir iftar yemeğinde ilginç biriyle tanıştım.
Erdoğan’ın en küçük kızı Sümeyye’nin Araklı İmam Hatip Lisesi mezunu olduğunu o iftarda öğrendim. Lise Müdürü Hasan Karabela’nın da Erdoğan’ın Fatih İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden sınıf arkadaşı olduğunu öğrenince, koyu bir sohbete daldım.
Karabela, Erdoğan’ın da okuduğu sınıfın zaman zaman öğretmenliğini de yapmış. O dönem Erdoğan 11 yaşındaydı. Hasan Karabela, şu anda Başbakan ile aracısız görüşüyor.
İlişkileri kopmamış, eskisi gibi.
Başbakan son gelişinde, Karabela’ya bir müddet kızı Sümeyye’yi bile emanet etmiş. Hasan Karabela’ya bir espri yaptım: “Siz Erdoğan’ın Trabzon’daki ak kutususunuz.” “Bu sohbeti yazacağım” dedim, istemedi.
Gelelim Sümeyye’nin Araklı’daki mezuniyet hikayesine. Erdoğan partiyi kurarken, Sümeyye imam hatipte okuyor. Belli ki bazı sorunlar var, okula türbanlı girmek gibi. Erdoğan sınıf arkadaşı abisi imam hatip lisesi müdürüne kızını emanet ediyor.
İstanbul’dan Araklı’ya göndermiş, Sümeyye de okuldan mezun oluyor. Yanında ünlü bir Trabzonlu işadamının kızı var, yakın arkadaşlar. Trabzon’dan Araklı’ya gidip geliyorlar. 28 Şubat’ın kılıcının kestiği dönemler o dönem.
Hoca sorgusuz sualsiz Erdoğan’la görüşebiliyor. Evet dedi. “Peki bir şey istedin mi?” dedim. “Tek bir talebim oldu” dedi ve ekledi: “İlçeye düz lise.” Başbakan yanından hemen Saffet Çebi’yi aramış, “Araklı’ya okul yapacaksın” demiş.
Okul da yapıldı. Erdoğan, Çarşamba İmam Hatip Lisesi’nden abisi Hasan Karabela’dan sokağın da nabzını alıyor. Bayramda arıyor, halini hatırını soruyor. Karabela da bu samimiyeti hiçbir zaman suiistimal etmiyor. Aldığı kültürün verdiği rahatlıkla “Allah razı olsun” diye dua ediyor.
Bu memlekette kaç kişi bırakın başbakanı, konumuna azıcık çıta atlattığında bu tür bir vefa duygusu içinde olur?
Ben Başbakan Erdoğan’ın bu huyunu seviyorum.
Örnek de alıyorum.
(Karadeniz)
 
 
 05:35:00
2010-08-23  Bu haber  803   kere okundu  Yazıcıya Yolla
YORUMLAR
 Hasan Suiçmez  2010-12-01
  Doğruyu bilmek ve konuşmak
 Öncelikle kadım dostum ORHAN KILIÇOĞLU'NUN hakkımdaki güzel görüşlerine teşekkür ediyorum.Allah razı olsun diyorum.Sonra Ahmet Erdoğan isimli arkadaşımızırn yorumuna teşekkür ederim.Ancak bilgi eksikliği olduğunuda hatırlatmak isterim.Atama yönetmeliğinin 22.maddesi hükümlerine göre;Anadolu tipi bir okul müdürünün ilköğretime atanması hukuken mümkün değildir. Ancak kendi türü bir okul veya ortadereceli bir okula atanabilir. Okul yakında veya uzakta olabilir.Bu konuda mahkeme kararlarının olduğunu hatırlatmak isterim. Hasan Karabela,Hasan Suiçmez karşılaştırması yapmakta son derece yanlıştır. Hasan Karabela yaş olarak hepimizin ağbeyisidir. İşimi yaparken hayatımın hiçbir döneminde siyaset yapmayan bir insanım.Bir siyasi görüşe sahip olmak ile,o görüşü çalıştığın kuruma hakim kılmaya kalkışmak ayrı şeydir. Bu konuda bütün öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz ve dahası Allah şahittir.Bunun için kimse böyle ucuz bir yakıştırma yaparak şahsımı rencide etmeye çalışmamalıdır. Ben politize olmuş bir insan değilim. Vatan ve milletine hizmet etmek asla böyle bir ithamı doğrulayamaz. Sonunda herkesin bir hesabı vardır, Allah'ında bir hesabı vardır. Geçerli olanda Allah'ın hesabıdır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bizler Araklının insanları olarak hangi görüşe sahip olursak olalım değerlerimize sahip çıkmalıyız.Ucuza kaçmadan,insanları tanımadan,duyduklarımıza göre yorum yapmamalıyız.Ve yine unutmamalıyızki "En uzak mesafeler yer ile gök arasında değil,yanyana durduğu halde anlaşamayan iki kafa arasındadır"
 ORHAN KILIÇOĞLU  2010-10-31
  Hasan Suiçmez'i anlayabilmek!
 Hiçkimse burada ahkam kesmesin. Hasan Suiçmez Araklı'nı son yıllarda yetiştirmiş olduğu enbüyük şahsiyet, kişilik abidesi ve vatansever bir eğitimcidir. AKP nin kimleri hangi yüksek mevkilere atadığını görebilseydiniz, inanın çadır devletinde ve muz cumhuriyetlerinde dahi bunlar olamaz dersiniz. Hasan Suiçmezleri takdir ve taltif edebilmek için enaz onun çeyreği kadar olmak gerek. Hasan Suiçmez hakkında manevi boyutu emsalsiz bir olaya vakıf oldum. Nefsi olur diye burada o konuya girmiyorum, zaten bu olayı 20 yıl evvel bir gazetede yazdım diye kendisi bana cok kızmıştı. Anlatsam, bugün aleyhine olanlar kırıntı kadar olsun bir imana sahipseler, gider eline ayağına kapanarak helallik isterler. Anlaşılan bu toplum; henüz daha Hasan Suiçmez gibi çalışkan, dürüst, başarılı ve MANEVİ BİR TAKIM ANLATILAMAYACAK MEZİYETLERE SAHİP. YÖNETİCİLERE LAYIK DEĞİL. 
 AHMET ERDOGAN  2010-09-02
  Ne alakası var
 Değerli Hasan hocamı yakından tanıyorum konuyu saptırmayalım. gerçekten çok çalışkan dürüst bir adamdır. Hasan Suiçmezile konunu ne alakası var. MEB de tayinler puan sistemine göre yapılır. Çalıştığın yıla göre puanın olur o puana görede okul terchinde bulunursun. En yüksek puanlı öğretmen de istediği okula atanır. Hasan Suiçmezin yaşı kadar Hasan Karabelanın memuriyeti var. Dolayısıyla puanı yüksek ve istediği okula atandı. Gelelim H. Suiçmez meselesine sayın suiçez de gerçekten çok başarılı ve dürüst bir yöneticidir. Ama istediği okullara puanı yetmediği için yerleşemedi ve bilgisayar kurası sonucu köy okuluna atandı. İsteyen Araklı MEB in web sitesine girip bakabilir.
Konuyu kendi amacımıza göre siyasi polemiklere kurban etmeyelim. Bu arada Hasan Karabela ile Hasan Suiçmez arasındaki en temel fark karabelanın hiçbir siyasi faaliyeti olmamsına karşın suiçmez bir partinin il başkanından daha fazla siyaset yapmaktadır. dolayısıyla politize olmuş bir ınsandır.
 süleyman aksu  2010-08-31
  Tayin
 KPSS deki kopya söylentileri yüzünden öğretmen atamalarını yapamadılar ama Araklı Öğretmen Okulu Müdürü Hasan Suiçmez'i köy okuluna verdiler. Bunlardan mı adalet, hukuk, demokrası hizmeti alacağız. Çok bekleriz. 
 Dacco zeki çebi  2010-08-27
  haksız adaletsiz gorev değişiklikleri
 siz yalakamısınız karadeniz gazetesi tabi tayibin arkadaşı ak partili al sana trabzon imam hatip lisesi mudurluğu diğer tarafta hasan suiçmez allahına kadar ülkücü al sana köy okulu bunu neden gundeme getirmiyon haber yapmıyon karadeniz gazetesi ner de senin tarafsız ilkeliğin kınıyorum sizleri
 Misafir  2010-08-25
  dürüstlük
 Taştepe Köyünden olupta il dışında mütahitlik yapan bu köyden kaç kişi var.Bu mütahitlerin iş makinaları bir gün çalışsa o köy paris olur.Sahip çıkan varmı yok.Hep devletten bekleyelim .Yahu şu Cevdette birşeyler yapsa yada kendileri birşey yapmasa bile Ankara daki siyasileri harekete geçirecek kadar da mı güçleri yok.Hepsinin fazlasıyla var ama işlerine gelmiyor.Değerli hocamı taktir ediyorum.Bir okul müdürünün işi siyasetle uğraşmak değildir.
 Halit karabela  2010-08-24
  Taştepe
 Başbakanın abisi Hasan karabela köyü için ne istedi başbakandan köyümüze ne faydası oldu Köyümüz için birşeyler yapsın köyde mahalle yolları perişan su sıkıntısı hatsafhada bazı mahallelerın elektrikleri birdoğru yanmaz eski okulumuz perişan sağlık ocağı yok Araklının en fazla nüfusuna sahip bir köy böylemi olacak Başbakan köyümüze gelse inanın Hasan karabela Hocamızı kınar.
 http://www.araklihaber.net/guncel/1556-Basbakanin-Araklidaki-Abisi.html