KARAYOLLARINDAN CEVAP VAR
Hayrat köprüsü hakkında teknik bilgi almak için Karayolları 10. bölge müdürlüğüne verdiğimiz dilekçemize bu gün (05 Ekim 2013) mektupla cevap geldi, Aşağıda dilekçe örneğinde görüldüğü gibi inşa edilen köprünün 1/000 ölçekli nazım imar planı çizimini de talep etmiştik. Köprünün bağlantı yolları avan projesi tarafımıza gönderilmedi.

Bize Gönderilen Bilgiler:

Bu konunun peşini bırakmıyoruz, köprünün bitmiş hali, çevre yolları ile bağlantısını gösteren proje ve animasyon çizim resimlerini tekrar talep edeceğiz, Hayrat merkeze bu tabelanın asılmasını sağlayacağız inşaallah.
Bilgi edinme kanunu gereği bize gönderilen 10.Bölge Müdürü adına yardımcısı Turgay Çolak imzalı cevapta yazanlar:
İşin Adı: Of Hayrat Balaban Yolu Hayrat köprüsü ve bağlantı yolları işi
Yüklenici: FDN inşaat Turizm ve Yatırım AŞ.
Başlama Bitiş tarihi: 17.05.2012 - 23 .12.2014
İhale Bedeli: 1.768.800.00 TL 
HAYRAT KÖPRÜSÜ ÇOK CAN ve MAL KAYBINA SEBEP OLACAK

    Yapımı yılan hikayesine dönen, iki yıla yakın zamandır devam eden Hayrat köprüsü İnşaat tekniği, Yol güvenliği, Kullanım pratiği sağlıklı düşünülmeden yapılan bir köprü olarak gördük.
     Köprü inşaatının hukuken ilan edilme mecburiyeti olan, inşaatın sahibi, Yüklenici firma adı, Kontrol mühendisi, İşe başlama ve bitiş tarihi, İşin bedeli ve köprünün bitmiş hali, çevre yolları ile bağlantısını gösteren tabelası yok, Hayrat kaymakamlığına, Hayrat belediyesine sorduğumuzda onların elinde de teknik resmi bilgi olmadığını gördük, karayolları 10. Bölge müdürlüğüne gittik sözlü bilgi vermediler, dilekçe yazdık dilekçemize kabul numarası vermediler, hala cevapta vermediler. Bu durum normal değil, Bu işin içinde çok bit yeniği var olduğunu anladık.

     2012 yılında köyüme geldiğimde papuç hafriyatı başlamış olan inşaatın durumu hakkında bilgi alamamıştık. 2013 Ağustos ayında Tatil amaçlı geldiğimde papuç betonlarının döküldüğünü, daha fazla bir ilerlemenin olmadığını gördük.
İlçe esnafı köprünün kurulumundan şikayetçi olunca araştırdık, Mevcut hali devam ederse ilçenin Cumhuriyet caddesini kapatıyor, Tarihi köprüyü kullanılmaz hale getiriyor ve en önemlisi tam köprü ortasında viraj yapılıyor, Bu durumu sorduğumuz inşaat çalışanı teknik ekip, Bu köprü bu haliyle Türkiye'de benzeri yok dediler.

     Bizde tahmin ettik, Türkiye'de böyle ilmi verilerden uzak bir köprü inşaatı yoktur demiştik. 
Köprü üstünde viraj olursa ne olur? Söyleyelim: Pınarca tarafından gelen sürücü köprü ortasına geldiğinde mutlaka firen yapacak demektir, Yılın önemli bir kısmında kar ve don olan ilçemizde bu ölüm demektir.  40 yıl sonra bile İstanbul boğaziçi köprülerinde köprünün donmasını önleyecek bir teknik bulamadılar. Hayrat gibi küçük bir ilçenin 50 metrelik köprüsüne ileri teknolojik kaplama malzemesi uygulayacaklarını, bunun bakımını yapacaklarını sanmıyoruz, Bu nedenle köprü üzerindeki bu viraj çelik konstrüksiyon köprünün donmasına sebep olacaktır.

    Köprü üzerine konacak ikaz işaretlerinin fazla bir işe yarayacağını sanmıyoruz. Biz buradan yetkilileri uyarıyoruz, Türkiye cumhuriyeti için küçük iki kamulaştırma yapmamak için seçtiğiniz güzergah akli değildir, ilmi değildir, teknik değildir, ekonomik değildir, Yarın büyük can ve mal kayıplarına sebep olacak bu uygulamadan vazgeçiniz.
    Duyarlı vatandaşlarımızdan ricamız aşağıda bir örneğini yayınladığımız tarafımıza ait dilekçenin benzerini yazarak durumu Bimer üzerinden başbakanlığı, İlgili bakanlıklara, Karayolları 10. bölge müdürlüğüne,Çevre ve şehircilik bakanlığı Trabzon il müdürlüğüne verin, Bu cinayete engel olalım inşaallah.

 
Yukarıda sarı ve yeşil olarak çizdiğimiz güzergahlar durumu aleni ortaya koymaktadır. Bu durumu tespit etmek için çok okuyup mühendis ve mimar olmaya  gerek yok. Yetkililer bu gerçeği neden görmüyor?
BU KONUDA HAYRAT KAYMAKAMLIĞINI, HAYRAT BELEDİYE BAŞKANLIĞINI UYARIYORUZ
Yarın olabilecek can ve mal kayıplarından sizlerde sorumlu olacaksınız
 
Burada en akılcı güzergah; Çetin Nuhoğlu bulvarı eski kaymakamlık binasının önüne getirilecek, Buradan çocuk parkı içine ve karşı çalılık içine konulacak iki direk papuç arası beton viyadük krişi ile bağlanacak Yol doğrudan İMKB okulunun kapısına çıkmış olacak. %75 daha ucuz ve çabuk yapılmış olacaktır.

Buraya yapılan masraf ne olacak diyorsunuz galiba söyleyelim; Yeni İstanbul boğazı Yavuz sultan selim köprüsü Anadolu yakası ayağına yapılan masraf ne olduysa o olur, Türkiye böyle masraflara alışıktır.

T.C.
TRABZON VALİLİĞİNE

Konu: Bilgi edinme hakkında

Trabzon Hayrat ilçemiz içinde karayolları 10. Bölge müdürlüğü sorumluluğunda devam eden köprü hakkında bilgi almamız mümkün olmamaktadır.
Köprü görüldüğü üzere ilçe trafiğini ve ulaşım güvenliğini tehdit etmektedir.
Konu hakkında yetkililer ellerinde bilgi olmadığı gerekçesi ile taleplerimizi geri çevirmektedirler.

Durum:
1-Köprü inşaatında görülebilecek bir yerde ve büyüklükte olması gereken inşaat bilgi levhası yoktur.
2-Yapımı iki yıla yakın devam eden çelik Konstrüksiyon köprü üzerinde viraj olması, olası donma vakaları nedeniyle büyük tehlike oluşturacağını sanıyoruz.
3-Köprü bu şekli ile ilçenin ana caddesini çıkmaz sokak yaptığı endişesi vermektedir, Karşı mahalle yolu belirsizdir.
3-Ekte sunduğum 20.09.2013 tarihli bilgi talep dilekçeme kabul kayıt numarası “arıza” gerekçesi ile verilmemiştir. 3-4 gün sonra telefonla “172943” şeklinde bir numara verilmiş, dilekçemin Sanat yapılarından kontrol şefi Gamze Alemdağ’da olduğu beyan edilmiş, fakat İstanbul’a dönmem nedeniyle kendisine telefonla ulaşmam mümkün olmamıştır, halen dilekçeme cevap verilmemiştir.

Talep:
İnşaatın topluma ilan edilmesi gereken, Avan projesini, Müteahhit firma adı, işin başlama tarihi, işin teslim tarihi, işin bedeli, Bağlantı yollarını açık şekilde gösteren 1/1000 ölçekli imar planı örneğini 4982 sayılı bilgi edinme kanunu gereği talep etmekteyim .
Bilgilerinize arz olunur.

Talep eden:
Adı - Soyadı: Abdullah Gözaydın
TC Kimlik No: 000000000000
GSM: 0000000
E-Mail: fatihten@gmail.com
Adres: 000000000

Bu haber çalışmamızın ve Fotoğrafların telif hakkı yoktur, Dileyen basın yayın kuruluşları haberi izin almaksızın haber yapabilir, kaynak göstermek mecburiyeti yoktur.

ANA SAYFA