.

Trabzon Fikir Kulübü, Hrant Dink cinayetiyle Trabzon’un yan yana anılmasına karşı. Seyfi Erbaş, hükümete, “Trabzon kentine sanayi götürün, iş götürün, başı boş gezen, boşlukta olan gençleri bu girdaptan kurtarın” çağrısı yaptı.

İstanbul’daki Trabzonlu karşı çıktı

Trabzon Fikir Kulübü Kurucu Üyesi ve Beşiktaş Trabzonlular Dernek Başkanı Seyfi Erbaş, kentin menfur bir cinayetle ilişkilendirilmesinin tesadüf olmadığını ve Trabzon’un bilerek karanlığa sürüklenmek istendiğini söyledi.

Hrant Dink’in öldürülmesiyle birlikte tekrar Trabzon gündemine gelen Trabzon için İstanbul’daki Trabzon’lular tepki gösterdi. Dernek Başkanı Seyfi Erbaş, TAYAD olayları, Rahip Santoro cinayeti ve ardından gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesiyle Trabzon’un gündeme gelmesini eleştirerek şöyle konuştu:

“İstanbul’da yaşayan Trabzon’lular olarak, bu tür olaylarla Trabzon’un gündeme gelmesini kabul etmiyoruz. Tüm bu olaylarda Trabzon’dan figüranlar seçilmesinin nedenlerini bilmiyoruz. Ancak, kentteki derin işsizlik ve bu işsizliğin sonuçlarını yaşadığımızı düşünüyoruz. Kent, uzun yıllardır sosyo-ekonomik ve de kültürel olarak geriye gidiyor. Eski Trabzon yok. Bunun yanında değişen demografik sirkülasyonlarla kent kendine yabancılaşmıştır. İktidarla menfaat ilişkisini kuran azınlık için sorun yokken Trabzonlu fakirleşmiştir. Aileleri çaya, fındığa, tütün çemberinde sıkıştırılan çocuklar, kendilerini sokağa ve internet kafelere atıyor. Boşluktaki bu çocukları illegal bir takım örgütleri kullanmak da kolay hale geliyor.”

Trabzon valisi daha etkin olsun

Beşiktaş Trabzonlular Dernek Başkanı Erbaş, Trabzon’un yaşadığı derin travmadan Trabzon dışında yaşayan Trabzonlu’ları sorumlu tutarak, “Trabzon dışında yaşayan Trabzonlular olarak ilk biz suçluyuz. Kent dışına yatırım yaparken Trabzon’u unuttuk. Bunun yanında üniversite de üzerine düşeni yapmamaktadır. Trabzon kent dokusu bozuluyor ama oradaki sivil toplum örgütleri değişimin farkında değil. Bunun yanında, kente hakim olması gereken valiliğin Trabzon’u yönetme noktasında eksik kaldığını düşünüyoruz. Kent dinamiklerinin harekete geçmesini bekliyoruz. İstanbul’daki Trabzonlular olarak, artık kentin kendisine dönmesini bekliyoruz” şeklinde sözlerini tamamladı.

Siyaset bilimci ve yazar Nuray Mert, Trabzonlu olarak gelinen sürecin memnun olmadığını ifade ederek, “Trabzon’da bir şeyler oluyor ama ne oluyor bunu bilmiyoruz. Kentin bir an önce o eski kent kimliğiyle anılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Beşiktaş Trabzonlular Derneği’ndeki basın açıklamasına çok sayıda dernek başkanı ve gazeteci de katıldı.

info@ofhayrat.com