İSTANBUL'U GURBET TUTAN OF'U HOCALARDAN OF ÇATALDERE'Lİ SAADETTİN AYYILDIZ

 İstanbul medreselerinin en yoğun talebesi Of'tan gelirdi, 1844 Osmanlı kayıtlarına göre Trabzon'da faaliyet gösteren 600 medresenin 500 tanesi Of sınırları içindeydi ve İstanbul medreseleri Of'lu hocalar için uzmanlık eğitiminin verildiği yerlerdi. Of'lu  İlim, İrfan meselesini milli bir ihtiyaç görmüş, yetiştirdiği hocaları Osmanlı coğrafyasının dört bir yanına  gönderiyordu, 350 sene evvel Of'a gurbetçi olarak gelen atalarımız, Gurbetçilik genlerine işlemiş olmalı ki Ülkemizde Hala  en fazla gurbete çıkan iller içinde Trabzon 1. sıradadır.

Of Çataldere'de Dünya'ya gelen Saadettin Ayyıldız hocamız İmam hatip eğitimi sonrası Din görevlisi olarak hayatını idame ettirmeye karar verir, İlk görev yerinden başlayarak sıra dışı olmayı benimser, Diyanet personelinin üzerinde laik dayatmaların uygulandığı yıllarda dahi o kitabı ayet atlamadan okuyanlardandı, Görevi sadece namaz kıldırmak olmasına rağmen, O İslam'ın emrettiği ahlakı yeni nesillere vermek için, Cemaatin İslami şuurla donanması için, Namaz dışı vaktini şurada burada değerlendirmek yerine Müfredatında olmamasına rağmen cemaatin ve çocuklarının İslami gelişimine ayırıyordu.

Zor yıllar geride kaldı, Son yıllarda bir serbestlik ortamı oluştu, Bu fırsatı değerlendiren Fatih Yedikule Uşşaki camii imam hatibi Saadettin Ayyıldız hoca imkanları zorlayarak atıl duran çatı arasını, İnşaattan anlaması vesilesi ile yeniden restore ederek birçok alan kazandı, Bu alanda semt çocukları ve erkek bayan  cemaatinin İslami şuurla donanması için mesai dışı eğitim hizmetleri vermeye başladı, Semt çocuklarını camiye çekebilmek için onlara ikramda bulunarak, Bilgisayar ve İnternet imkanları sunarak cazip hale getirdi.

Sayıları yüzleri geçen semt çocukları artık her gün camiden ayrılmıyor, Öğlen namazı sonrası yatsıya kadar çeşitli eğitim ve spor çalışması yapıyorlar, Okul derslerini burada büyük ağabeylerinin yardımı ile ve İnternet imkanlarını kullanarak eğitimlerinde de başarıyı yakalıyorlar,  zaman zaman piknik ve çevre gezileri düzenliyorlar, Yedikule Uşşaki camii eski medrese günlerini yaşıyor şimdilerde.

Aşağıdaki videoda Saadettin Ayyıldız hocamızın faaliyetlerini kendisinden izleyebilirsiniz, Methini duyduğumuz hemşerimizin diğer hocalara örnek olmasını dileriz, Son yıllarda üzerlerine yapışan "Namaz memurluğu" yaftasından böylece kurtulmuş olurlar, önce Allah'ın, Sonra halkımızın methine mazhar olurlar. Teşekkürler değerli hemşerimiz Saadettin Ayyıldız hoca.