SULTANMURAT TARİHİ, BÖLGENİN KÜLTÜREL DEĞERLERİ, oF DİRENİŞİ aRAŞTIRMALARI

   Sultanmurat Yaylası Şehitler camii ve Kültür merkezi yaptırma cemiyeti tarafından organize edilen 4. Murat camii ihya etme çalışmalarına bölge tarihi araştırmalarına da başladı. Dernek başkanı Hopşeralı Muhittin Yıldırımın hocamızın Organize ettiği çalışmaları, Geçitliden Araştırmacı Dr. Haşim Albayrak düzenliyor.
    2012 yılı çalışmalarına Bölgemizin tarihçilerinden Dernekpazarlı Doç. Dr. Hanefi Bostan'da katıldı.
   Çok yönlü yapılan çalışmalarda Bölgenin İslamlaşmasının ilk tebliğcileri olarak bilinen Maraşlı Saçaklızade kardeşler, 4. Murat Han'ın İran seferinde konakladığı Yayla bölgesindeki tarihi bilgiler, Rus işgalinde Of direnişi konusunda araştırmalar devam ediyor. 2013 yılı içinde düzenlenecek bir panelde çalışmalar sonucu ortaya çıkacak eserin kitabı halkımızla buluşacak.

   Aşağıda bu konuda yapılan çalışmalardan görünümler  sunuyoruz, Çalışmalarda bölgenin kanaat önderleri, Akil kişilerle yaptığımız sohbet videoların düzenlenmesi devam ediyor, ileride bu videoları da sizlerin bilgisine sunacağız inşaallah.

 
 
4. Murat Han'ın İran seferi araştırmaları bizi Aydıntepe ilçesine kadar götürdü, Burada Aydıntepe Antik kalesi altındaki mahzenleri de ziyaret ettik, Efsanevi Şahmeran'ın gizlendiği yer diye inanılan yer altı tünelleri ve odaları
Bölge tarihi araştırmalarımızı öncelikle medrese hocalarımız ve bölgenin akademik birikimi olan kanaat önderleri ile gerçekleştirdik
ANA SAYFA