Bugün Fatih Sultan Mehmet’in 15 Ağustos 1461’de Trabzon’u fetih edip, Rum Pontus İmparatorluğu’nu tarih sahnesinden sildiği gündür ama bu gün artık farklı bir şekilde kutlanıyor.

Nereden nereye geldik. Türk düşmanlığı artık hükümet tarafından hiç bir engel sınır tanımıyor.

550 yıl süren kin
İlki 88 yıl sonra geçen yıl gerçekleştirilen ayinin 15 Ağustos’a denk getirilmesinin altında 550 yıllık bir ’kin’yattığı belirtildi. Fatih Sultan Mehmet’in 15 Ağustos 1461’de Trabzon’u feth edip, Rum Pontus İmparatorluğu’nu tarih sahnesinden silmesini unutamayan Rumlar, sinsince yürüttükleri uluslararası baskı sonucunda emellerine ilk kez geçen sene ulaştılar.

AKP hükümetinin “olur” demesiyle geçen yıl 15 Ağustos’ta Sümela’da yapılan ayin, sürekli Ekümenlik (Ortodoks, Protestan ve Katolik kiliselerin tek bir kilise haline gelmesi) iddiaları ve ’gizli amaçlarıyla’gündeme gelen Fener Rum papazı Bartholomeos tarafından yönetildi. ’Kin ayini’için Sümela’ya gelen pekçok Rum’un üzerlerinde İngilizce “Ben Pontuslu’yum” ve Yunanca “Pontus” yazılmış ve Pontus Haritası olan tişörtler giymişlerdi. Yunan basını da bu ayini “Tarihi rövanş alındı” başlıklarıyla vermişti. Hıristiyan aleminin ayinlerini pazar günleri yapmasına rağmen, Sümela’daki ayinin pazartesiye denk gelen 15 Ağustos’ta yapılmasının “Kin”in bir başka kanıtı olarak değerlendirildi.

TÜRKİYE'DEKİ GELİŞMELER SONUCU HIZLA AŞAĞIDAKİ SEVR TÜRÜ BİR BÖLÜNMEYE, PARÇALANMAYA GİTMEMEK İÇİN UYANIK OLMAKTA NE ZARAR VAR?